Dzień 20 października 2010 r. na trwałe zapisze się w historii naszej szkoły i środowiska lokalnego. W sali widowiskowej Domu Kultury odbyła się bowiem gala Międzynarodowego Projektu Grupy Wyszehradzkiej Przyjaźń nie zna granic …(W partnerstwie uczymy się myślenia, poznawania, doświadczania i kreatywności).Gościliśmy naszych przyjaciół z Czech i Słowacji oraz sąsiadów zza miedzy- uczniów Szkoły Podstawowej w Lipnie i dzieci z Przedszkola nr3 im. Jasia i Małgosi w Górze.
Prowadzący uroczystość Paweł Kwasik oraz Helena Radoszko powitali zaproszonych gości: Burmistrza Góry – panią Irenę Krzyszkiewicz, zaprzyjaźnionych gości z Czech i Słowacji: Danę Mrazkową, Annę Spirkową, Dagmar Urbanovą, Zdenkę Csefalvayovą , Stefanę Kozikovą oraz Dorotę Grochową i Barbarę Antolak. Przybyli również: ks. prałat A. Wysokiński, ks. doktor J. Żytowiecki, dyrektorzy szkół, olimpijczyk – M. Sypniewski, przedstawiciele Rady Rodziców wraz z przewodniczącą Renatą Skibińską, Powiatowy Rzecznik Praw Dziecka – R. Górski oraz dyrektorzy górowskich instytucji. W swoim przemówieniu Pani Dyrektor Biedulska zwróciła uwagę na to, że praca nad projektem stwarza uczniom, nauczycielom i środowisku lokalnemu szansę poznania kultury oraz zwyczajów naszych sąsiadów, a dzieci uczą się w ten sposób szacunku oraz tolerancji. Koordynator projektu- Genowefa Maszczenko złożyła na ręce Pani Burmistrz oraz Sekretarza Góry- PanaTadeusza Otto podziękowania za przychylność i pomoc w wydaniu Zbioru Legend o Górze i Ziemi Górowskiej, który trafił do wszystkich bibliotek. Następnie odczytała treść podziękowania adresowanego do Funduszu Wyszehradzkiego w Bratysławie. Słowa wdzięczności skierowała do Pani Dyrektor Lilianny Biedulskiej oraz swoich współpracowników: Pana Mariusza Zajączkowskiego, Pani Mirosławy Rue, Anny Dorabiały oraz Pani Anny Kołodziej za ogromne zaangażowanie i wsparcie w realizacji działań na rzecz międzynarodowego partnerstwa. Przemówienie było na bieżąco tłumaczone na j. angielski przez Panią A. Dorabiałę.
Na tę wyjątkową okazję część artystyczną przygotowały Panie: J. Ludkowska, R. Szuper, R. Kawka, K. Jurga oraz B. Getner. Dzieci wspaniale tańczyły, śpiewały, a Błażej Kostyk wraz z Magdaleną Dębowicz przedstawili w dwóch językach legendę O skrzatach polnych, której autorem jest Michał Demkowicz. Dzieci ze świetlicy zaprezentowały dwujęzyczny przepis na bigos.
Nasi goście w formie prezentacji multimedialnej zaznajomili nas z najważniejszymi zabytkami, historią oraz geografią Czech i Słowacji. Z kolei nasi uczniowie, posiłkując się wcześniej przygotowaną makietą, omówili najbardziej wartościowe z punktu widzenia kulturowego miejsca w Polsce. Podczas gali rozstrzygnięto konkurs plastyczny Moje miasto – mój region. Pani J. Ludkowska wręczyła laureatom – dzieciom z Polski, Czech i Słowacji dyplomy wraz z nagrodami. Z naszej strony koordynatorkami tego konkursu były Panie: J. Ludkowska, K. Jurga oraz E. Sarek.
Dekorację na ten szczególny dzień zaprojektowały Panie: N. Roślik, K. Kasperska, E. Kacykowska oraz M. Kokot. Po części oficjalnej goście udali się na słodki poczęstunek.