Pamięć i wdzięczność pedagogom.
W ramach obchodów 50-lecia naszej szkoły uczniowie pragnęli okazać wdzięczność za obecny kształt naszej placówki edukacyjnej. Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze sukcesy są zasługą wielu pokoleń. Mowa oczywiście nie tylko o absolwentach, ale również pedagogach. Dlatego z wielkim wzruszeniem i radością witano wszystkich już emerytowanych pracowników szkoły. Niestety los jest nieubłagany i wielu już nas opuściło. Chcąc oddać im należny hołd, pamięć i wdzięczność delegacja uczniów udała się na górowskie cmentarze, aby zapalić symboliczny znicz i w ciszy pomodlić się. Oglądając zdjęcia zauważymy miejsce wiecznego spoczynku Księdza Dziekana Stanisława Chłopeckiego – pierwszego dziekana parafii św. Faustyny w Górze bardzo oddanego przyjaciela naszej szkoły.
Dzień Mamy i Taty w klasie IIb
Dzień Mamy i Taty w klasie IIb
Jak co roku, 26 maja świętujemy Dzień Matki. Miesiąc później 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Dzieci z klasy IIb połączyły te święta tak, aby wszyscy mogli świętować razem. Mamusie, Tatusiowie i ich pociechy spotkali się na uroczystym wieczorku w pięknej sali w restauracji ,,Parkowa”.
Wystrojeni uczniowie świętowanie Dnia Mamy i Taty rozpoczęli od powitania licznie przybyłych gości. W tym szczególnym dniu mali aktorzy zadedykowali swoim ukochanym rodzicom program artystyczny bogaty w piosenki i wiersze. Słowa płynące prosto z dziecięcych serc wzbudziły wiele emocji na twarzach rodziców. Wzruszeń było wiele… Mamy z wypiekami na twarzy i łezką w oku wpatrywały się w radosne twarze swoich córek i synów, tatusiowie słuchali w ogromnym skupieniu rozśpiewanych pociech.
Następnie dzieci składały życzenia, zaśpiewały ,,Sto lat” ukochanym rodzicom i wręczały własnoręcznie przygotowane upominki. Były gromkie brawa, radość i uściski.
Po głównej części uroczystości nastąpił wspólny poczęstunek dla naszych milusińskich, oraz pogaduszki przy kawie dla Mam i Tatusiów.
Wychowawczyni klasy IIb pani Urszula Szawaryn wzbogaciła imprezę różnymi zgadywankami i zabawami integracyjnymi. Rodzice byli radośni, a dzieci szczęśliwe ze wspólnie spędzonego czasu.
Wszystkim rodzicom życzymy, aby wspomnienie swojego rozśpiewanego i dzielnego dziecka wywołało uśmiech na ustach i na długo pozostało w pamięci.
Bal Szóstoklasistów
15 czerwca w restauracji Rosette odbył się bal klas VI. Jak nakazuje tradycja, uczniowie rozpoczęli zabawę uroczystym polonezem, którego układ ćwiczyli pod czujnym okiem pani Jolanty Ludkowskiej. Uroczystość otworzyła pani Dyrektor Elżbieta Pojasek, która życzyła wszystkim zebranym udanej zabawy, podkreślając, że tegoroczni absolwenci kończą szkołę podstawową w roku obchodów jubileuszu 50-lecia. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, cztery klasy szóste bawiły się wyśmienicie do późnego wieczora.
PARK KRASNALA – KOLOROWO, BAJECZNIE , ZDROWO I BEZPIECZNIE
6 czerwca uczniowie kl. IA i IC odwiedzili to wspaniałe miejsce. Jest tam wszystko czego dusza małego odkrywcy zapragnie. Kilka różnorodnych placów zabaw, dmuchańce, dwie mini tyrolki, salon gier, akwen wodny z miejscem na plażowanie, sala zabaw na niepogodę, mini zoo z możliwością karmienia zwierzątek , gastronomia, dużo zieleni i wiele wiele innych rzeczy (np. dinozaury). Każde dziecko znajdzie coś dla siebie.
Jeżeli nie potrafisz usiedzieć w jednym miejscu, wciąż szukasz nowych pomysłów i masz zmysł odkrywcy, koniecznie jedź do PARK KRASNALA ! Jest to miejsce, które obowiązkowo należy odwiedzić.
SUPER, MEGA FAJNIE!
Wychowawcy
Barbara Getner i Renata Szuper
Bądź bezpieczny.
Zbliżają się wakacje, czas odpoczynku, lecz także i zagrożeń. Z tego też powodu Straż Miejska rozpoczęła cykl działań prewencyjno- edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w szkołach. Strażnicy przekazują uczniom podstawowe informacje na temat niebezpieczeństw, które mogą grozić najmłodszym, jak również prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożeń. W dniach 29 - 31 maja strażnicy spotkali się z uczniami naszej szkoły. Dzieci niejednokrotnie zaskoczyły swoją wiedzą, co bardzo cieszy. Wierzymy, że takie akcje utrwalą niezbędną wiedzę oraz uczulą na nowe rodzaje zagrożeń.
Srebrny medal dla Szkoły Podstawowej nr 1 im B.Prusa w Górze.
Dnia 24,05,2016 r. w Domu Kultury w Górze podczas uroczystych obchodów jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze na ręce pani Dyrektor Lilianny Biedulskiej i Elżbiety Pojasek został wręczony Srebrny Medal “Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”. Medal został przyznany przez Kapitułę Odznaczeń PKOL na wniosek Olimpijczyka Mariana Sypniewskiego. Szermierz, dwukrotny medalista olimpijski Marian Sypniewskiod od 15 lat patronuje Klubowi Olimpijczyka działającemu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Górze. Srebrny medal przyznawany jest przez Polski Komitet Olimpijski za szczególne zasługi w popularyzowaniu dorobku polskiego sportu, propagowaniu idei olimpijskiej i jej wartości oraz promowaniu jej w różnych środowiskach.Srebrny medal “Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego” jest wielkim wyróżnieniem i zaszczytem dla naszej szkoły.
Obchody Jubileuszu 50-lecia - 24.05.2016 r.
,,Nie możesz zmienić przeszłości, ale przeszłość zawsze powraca, żeby zmienić Ciebie, zarówno Twoją teraźniejszość, jak i przyszłość" (Jonathan Carroll)
Obchody Jubileuszu 50-lecia rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Św. w kościele pw. Św. Faustyny w Górze, którą sprawowali ks. Arkadiusz Wysokiński, ks. Henryk Wachowiak, ks. Tomasz Czabator, ks. Robert Strawiński oraz ks. Sławomir Świder. O wspaniałą oprawę muzyczną tego wyjątkowego wydarzenia zadbała pani Aneta Płuchowska wraz ze scholą. Ksiądz Sławomir Świder w słowie skierowanym do zebranych podkreślił wagę szkoły podstawowej w życiu każego człowieka, gdzie nauczyciel, podobnie jak wymagający rodzic pracuje wytrwale, często na przekór pojawiającym się przeciwnościom, bowiem ,,Praca rozumna i wytrwała, która nie myśli o zbieraniu owoców w tydzień po posiewie przebija góry, nad przepaściami przerzuca mosty" (Bolesław Prus).
Druga część uroczystości rozpoczęła się w górowskim Domu Kultury występem artystycznym uczniów kl. I A, I C, III B przygotowanych pod kierunkiem nauczycielek: Renaty Szuper, Barbary Getner oraz Marii Ruman. Oficjalną część uroczystości, którą prowadziły panie: Urszula Szawaryn oraz Helena Radoszko, zapoczątkowało wprowadzenie sztandaru i flagi olimpijskiej oraz odegranie hymnów: państwowego i olimpijskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Zastępca Burmistrza Góry Andrzej Rogala, Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto, Skarbnik Miasta i Gminy Góra Marek Balowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Jerzy Kubicki wraz z radnymi, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Izabela Baranowska, byli dyrektorzy i wicedyrektorzy szkoły: Czesława Błyga, Wacław Samotyja, Leszek Darłak, Czesław Lis, Barbara Wrzeszcz, Alina Korotecka, Teresa Samotyja, Irena Anklewicz – żona nieżyjącego Bronisława Anklewicza oraz Henryka Arendarczyk – żona nieżyjącego Antoniego Arendarczyka. Przybył także zaprzyjaźniony ze szkołą olimpijczyk - Marian Sypniewski – opiekun Klubu Olimpijczyka przy SP nr 1, przedstawiciele duchowieństwa: ks. Arkadiusz Wysokiński, ks. Henryk Wachowiak, ks. Tomasz Czabator, ks. Sławomir Świder oraz ks. Robert Strawiński. Obecni byli również przedstawiciele służb mundurowych – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Górze ST. Bryg. Arkadiusz Szuper, w zastępstwie Komendanta Powiatowego Policji w Górze insp. Ryszarda Wójtowicza reprezentowała mł. asp. Agnieszka Połczyk, w imieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Góra Śląska obecna była Barbara Chrystman-Kurzawa – Specjalista SL ds. ochrony lasu i edukacji. Obecni byli również dyrektorzy szkół i placówek kulturalno-oświatowych, dyrektorzy i kierownicy gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy placówek oświatowych z zaprzyjaźnionych gmin, przedstawiciele związków zawodowych, nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi, nauczyciele i pracownicy emerytowani, absolwenci i przyjaciele szkoły oraz uczniowie i rodzice.
Po przywitaniu zebranych głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Lilianna Biedulska. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, a górowska „Jedynka” nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć Naszą Szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj: przyjazną, kolorową i otwartą na nowe. W trakcie wystąpienia uczczono minutą ciszy wszystkie zmarłe osoby będące pracownikami szkoły. Nie zabrakło również podziękowań. Na ręce Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Góry zostały złożone podziękowania za nieustanne wsparcie działań szkoły, za bardzo dobrą współpracę oraz stwarzanie doskonałych warunków do edukacji i rozwoju. Tego jubileuszu nie byłoby, gdyby nie nauczyciele, uczniowie i rodzice, którzy również czynnie angażują się w życie szkoły i sprawiają, że warunki w jakich uczą się kolejne pokolenia z roku na rok są coraz lepsze.
W tym miejscu wręczone zostały statuetki, dyplomy oraz kwiaty Burmistrz Góry, Przewodniczącemu Rady Miejskiej Góry oraz Staroście Górowskiemu.
Następnie głos zabrała Burmistrz Góry, która w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że dzisiejszy dzień jest okazją do wzruszających wspomnień, podsumowań a także twórczych refleksji. W ciągu półwiecza istnienia szkoły wiele pokoleń młodych ludzi, wkraczając w jej mury, zdobywało pierwsze, cenne doświadczenia szkolne, zawierało przyjaźnie, dostawało solidne podstawy do dalszej nauki, kształtowało swoje charaktery. Na ręce Dyrekcji złożyła również najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy uznania wszystkim, którzy są współtwórcami osiągnięć pedagogicznych i sukcesów szkoły. Dyrekcji i Nauczycielom życzyła wytrwałości i powodzenia w wypełnianiu trudnych zadań edukacyjnych i wychowawczych, pracownikom administracji satysfakcji z pracy, rodzicom pociechy ze swoich wychowanków. Szkoła to również uczniowie, którzy swoimi osiągnięciami kształtują wizerunek oraz przyszłość szkoły, życząc jednocześnie, aby czas w niej spędzony był okresem nie tylko wytężonej pracy i nauki, ale i dziecięcej radości. W dowód uznania zasług i wzorowe kierowanie placówką pani Irena Krzyszkiewicz odznaczyła Dyrektor Elżbietę Pojasek Nagrodą Burmistrza Góry.
Sentymentalnym wspomnieniem o szkole podzielił się z zebranymi absolwent Jedynki – Starosta Górowski – Piotr Wołowicz, który w ciepłych słowach przypomniał swoich nauczycieli: panią Teresę Balcewicz oraz pana Wacława Samotyję.
Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Dyrektor Szkoły Elżbiety Pojasek, która przybliżyła zebranym najważniejsze fakty z życia szkoły od momentu początku jej historii, która sięga do lat 1958 – 1964, kiedy to zainicjowana została społeczna zbiórka na fundusz szkoły. 27.04.1964 r. rozpoczęto budowę tysiąclatki, a 18.07.1964 r. wmurowano akt erekcyjny. W celu podniesienia jakości pracy szkoły, doskonalenia bazy, a przede wszystkim wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów podejmowano liczne działania pozyskiwania środków na realizację programów i projektów we współpracy z organem prowadzącym szkołę. Przeprowadzone w ostatnich latach inwestycje w znacznym stopniu podniosły komfort pracy i nauki. Szkoła stała się nowoczesną placówką oświatową.
Następnie przystąpiono do wręczenia pamiątkowych serduszek, które otrzymali m.in. przyjaciele szkoły: Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Zastępca Burmistrza Góry Andrzej Rogala, Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto, Skarbnik Miasta i Gminy Góra Marek Balowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Jerzy Kubicki oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Izabela Baranowska. Serduszka i podziękowania otrzymali także byli dyrektorzy szkoły, emerytowani nauczyciele, przewodniczący Rady Rodziców oraz uczniowie i absolwenci szkoły.
Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali również pozostali zaproszeni goście. Marian Sypniewski - patron Klubu Olimpijczyka w swoim wystąpieniu podziękował pani Burmistrz za stwarzanie pozytywnego klimatu do uprawiania sportu przez młode pokolenie górowian. Następnie podziękował za wzorową współpracę nauczycielkom wychowania fizycznego: Katarzynie Jurdze, Beacie Rogowicz oraz Beacie Wójcik, a na ręce Dyrektora szkoły - Lilianny Biedulskiej złożył pamiątkowy medal za zasługi Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Cała uroczystość zakończyła się występem artystycznym absolwentów: aktorki Katarzyny Hołtry oraz zespołu Cover Band, działającego przy górowskim Domu Kultury.
Trzecia część obchodów 50-lecia odbyła się w budynku szkoły. Tutaj goście mieli możliwość obejrzenia wystaw fotograficznych dokumentujących najważniejsze wydarzenia szkolnego życia, kronik, rzeźb oraz prezentacji multimedialnych. Następnie wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez Dyrekcję na wspaniały poczęstunek. Ten wyjątkowy dzień spotkania pokoleń na długo pozostanie w naszej pamięci.
ZAPROSZENIE
na zebranie rodziców uczniów klas pierwszych rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2016/2017,
które odbędzie się
7 czerwca 2016 r. o godzinie 16.00
w budynku szkolnym przy ul. M. Konopnickiej 2
(sala gimnastyczna).na zebranie rodziców uczniów klas trzecich,
które odbędzie się
7 czerwca 2016 r. o godzinie 17.00
w budynku szkolnym przy ul. M. Konopnickiej 2
(sala gimnastyczna).
27 maja 2016 r. - dzień wolny - dyżury nauczycieli
Dyżury nauczycieli w dniu 27.05.2016 r. - piątek - dzień wolny od zajęć lekcyjnych
Świetlica szkolna przy ul. Piastów
w godzinach od 7.00 do 16.00
Piknik wiosenny
12 maja 2016 r. po raz kolejny Świetlica szkolna przygotowała wspaniały wyjazd na piknik wiosenny. Klasy I d , II a II c i III b wraz z wychowawcami p. Anną Krysiak, p. Jolantą Szlachciak, p. Heleną Radoszko, p. Marią Ruman i nauczycielami ze świetlicy p. Alicją Podwińską, p. Krystyna Kasperską, a także p. Ewą Nowicką nauczycielem religii, wyjechały na Strzelnicę górowską do lasu. Pogoda dopisała w pełni. Uczniowie zorganizowali rozgrywki w piłkę nożną i „Dwa ognie”. W ruch poszły paletki do badmintona, ringo. Las przywitał wszystkich wiosennymi głosami , piękną zielenią. Z suchych gałęzi dzieci budowały szałasy gdzie doskonale się bawiły. Po zabawach wszystkim smakowały kiełbaski z ogniska , które przygotowały panie. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Piknik wiosenny był bardzo udany. Do zobaczenia lesie - do jesieni!
XIII Przegląd Twórczości Artystycznej Przedszkolaków i Uczniów Klas I-III pt. "Magia bajek i baśni"
Dnia 28 kwietnia 2016r odbył się XIII Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Przedszkolaków i Uczniów klas I-III pt. „Magia bajek i baśni”. W przeglądzie tym wzięło udział trzynaście grup artystycznych ze szkół i przedszkoli naszego powiatu. Wszystkie grupy zaprezentowały się na bardzo wysokim poziomie. Naszą szkołę reprezentowała klasa IIa. Uczniowie pod kierunkiem pani Jolanty Szlachciak zaprezentowali taniec z elementami baletu pt.: "Dzikie Łabędzie". Wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę drobne upominki.
W królestwie książek
Dzień z książką - 27.04.2016 r.
W tym dniu uczniowie klasy IC odwiedzili Bibliotekę Miejską w Górze. Celem wizyty było zachęcenie uczniów do rozwijania swoich pasji czytelniczych oraz przybliżenie i ukazanie im różnic między biblioteką publiczną, a biblioteką szkolną.
Dzieci uczestniczyły w bardzo ciekawej lekcji bibliotecznej. Z entuzjazmem przeglądały bogato ilustrowane książki o różnej tematyce. Wśród nich ogromne zainteresowanie wzbudziły pięknie wydane, barwne i kolorowe bajki, również pozycje na temat zwierząt oraz ich wychowaniu. Niezwykle ciekawe okazały się również książki o charakterze edukacyjnym z różnych dziedzin wiedzy tj.: kosmos, przyroda, historia. Atmosfera była wspaniała. Dla sprawdzenia swojej wiedzy czytelniczej dzieci rozwiązywały krzyżówkę, z którą świetnie sobie poradziły. Nagrodą były słodkie niespodzianki i kolorowe wizytówki.wychowawca kl.IC Barbara Getner
Wyniki Szkolnego Etapu Konkursu Plastycznego „KOKARDA NARODOWA”
Wyniki Szkolnego Etapu Konkursu Plastycznego
„KOKARDA NARODOWA”
Na konkurs wpłynęło 17 prac, wykonane przez uczniów klas IV-VI.
Dnia 27.04.2016 r. komisja szkolna kierując się kryteriami określonymi w regulaminie konkursu, postanowiła przyznać następujące miejsca:
I miejsce:
Remigiusz Kubisiak – IVB,
Kacper Hoła – IVC,
Martyna Dziewic – VB,
Kacper Tomaszewicz – IVA.
II miejsce:
Cezary Hajczewski – IVA,
Bartosz Michalec – VB,
Oliwier Jóźwiak – IVA,
Weronika Fudali – VB,
Jan Jabłoński – VC.
III miejsce:
Julia Siemaszko – VC,
Emilia Witko – VB,
Aleksandra Satora – VC,
Nikola Wawrzykowska – IVB,
Hanna Chocianowska - VIB.
Wyróżnienia:
Miłosz Murcha – VIA,
Wiktoria Żukow – VIA,
Wiktoria Wyczółkowska – VD.
Apel patriotyczny
29 kwietnia zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby uczcić 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Uczniowie klas: VIb oraz VId przedstawili rys historyczny ważnych wydarzeń z 1791 r., kiedy to doszło do uchwalenia drugiej na świecie, a pierwszej w Europie konstytucji. Uczniowie zaśpiewali również dwie pieśni: ,,Witaj majowa jutrzenko" oraz ,,Jak długo w sercach naszych". Dzieci występowały na tle przepięknej dekoracji wykonanej przez panią Katarzynę Kaźmierczak, natomiast za przygotowanie całego apelu odpowiadała pani Renata Kowalska. Za wsparcie od strony muzyczno-nagłaśniającej dziękujemy pani Joli Ludkowskiej, natomast za przygotowanie pocztu sztandarowego podziękowania składamy panu Grzegorzowi Chomiczowi.
Wyróżnienie w XXI Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim ,,Pegazik"
Dnia 27 kwietnia 2016r. w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się Finał Wojewódzki XXI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" w kategorii szkoły podstawowe.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w składzie: Mariola Kowalcze (Powiatowa i Miejska Biblioteka w Kłodzku) Joanna Półtoranos (instruktor teatralny), Michał Dawidowicz (dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Bardzie), Wojciech Heliński (aktor, animator kultury), Joanna Załucka (aktorka, instruktor teatralny) w jawnym głosowaniu przyznało wyróżnienia oraz miejsca. Jednym z wyróżnień została uhonorowana reprezentantka Powiatu Górowskiego i jednocześnie uczennica klasy Vb SP nr 1 w Górze Ada Figiel, która recytowała fragment ,,Małego Księcia". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Pamiętamy o Ofiarach Katynia
Przed sześciu laty przy naszej szkole, w ramach realizowanego projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, został posadzony Dąb Pamięci dla uczczenia jednej z Ofiar Katynia - pana Franciszka Dańko. Rzecz znamienna, że dąb ten i obelisk znajdują się naprzeciw okien domu, w którym mieszka najmłodsza córka pana Dańki - Władysława Urbanowicz.
Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci, nieoczekiwanie splotła się z wydarzeniem, które miało miejsce parę dni wcześniej, to jest 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. W drodze na obchody uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz wielu wybitnych polskich polityków, wojskowych, duchownych…
Znów zginął „kwiat inteligencji polskiej” by otworzyć okno na świat o mrocznej historii Lasu Katyńskiego sprzed siedemdziesięciu lat. „Jeszcze jeden moment zaznaczył świętość tego miejsca i życia spełnionego w Ojczyźnie.”
Pan Jerzy Samborski, wnuk Franciszka Dańki, przywiózł z miejsca zbrodni dokonanej na Jego dziadku i innych polskich patriotach, ziemię zbroczoną ich krwią.
26 kwietnia 2016 roku uroczyście umieściliśmy tę ziemię przy Dębie Pamięci i obelisku upamiętniającym Franciszka Dańkę i inne Ofiary Katynia.
Tablicę kamienną z wykutym napisem „Tu złożono ziemię z miejsce zbrodni w Kuropatach” ufundował i wykonał absolwent naszej szkoły pan Jacek Tański.
Na początku uroczystości poprzez prezentację multimedialną przypomnieliśmy fragmenty uroczystości sprzed sześciu laty, aby dzieci i młodzież naszej szkoły, która wówczas jeszcze w niej nie uczestniczyła, była świadoma rangi tego wydarzenia i z należytym szacunkiem otaczała miejsce upamiętniające Katyń i Franciszka Dańkę.
Złożenie ziemi z Kuropat poprzedził montaż słowno-muzyczny o dużym ładunku emocjonalnym pt. „Katyń – ocalić od zapomnienia” w perfekcyjnym wykonaniu uczniów kl. 5b oraz apel poległych.
Charakter uroczystości podkreślała wymowna dekoracja.
Dla córki pana Franciszka Dańki i wnuków - Jerzego Samborskiego z Warszawy i Marcina Urbanowicza ze Szczecina oraz pozostałych członków rodziny obecnych na uroczystości, był to jakby symboliczny pogrzeb ich ojca i dziadka.
W tym czasie, gdy delegacja rodziny i społeczności szkolnej składała ziemię z Kuropat pod obeliskiem, pozostali uczestnicy uroczystości mieli możliwość, dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej, bliższego poznania historii życia Franciszka Dańki i syberyjskich losów Jego rodziny.
Na zakończenie uroczystości zabrał głos w imieniu rodziny wnuk pana Dańki, Jerzy Samborski.
W swoim wystąpieniu podkreślał, że Ofiary Katynia, w tym Jego dziadek, zasługują na naszą pamięć nie tylko, dlatego, że stały się ofiarami zbrodni, ale przede wszystkim, że nie znaleźli się w Katyniu z przypadku. Byli najwartościowszymi synami Ojczyzny, którzy swoim życiem dali świadectwo żarliwego patriotyzmu.
Na podkreślenie zasługuje właściwa, godna postawa, a nawet łzy wzruszenia uczniów - uczestników tej uroczystości.
Koordynatorami uroczystości byli nauczyciele: Marta Tadla i Grzegorz Chomicz.
Mottem ich działania w przygotowaniu tej uroczystości były słowa modlitwy papieża św. Jana Pawła II, które kierują również do swoich uczniów:
"Klękamy przy nieznanych mogiłach z tą świadomością, że zapłacili oni szczególną cenę naszej wolności. Dali - rzec można - definitywny kształt tej wolności, klękamy zwłaszcza przy mogiłach katyńskich.Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy.”
Kandydaci przyjęci do klasy I w roku szk. 2016/2017
W wyniku postępowania rekrutacyjnego do klasy I na rok szkolny 2016/2017 przyjęci zostali:
- Kacper Mesjasz
- Oliwier Budźko
Archiwum Aktualności