,,Nie możesz zmienić przeszłości, ale przeszłość zawsze powraca, żeby zmienić Ciebie, zarówno Twoją teraźniejszość, jak i przyszłość" (Jonathan Carroll)
Obchody Jubileuszu 50-lecia rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Św. w kościele pw. Św. Faustyny w Górze, którą sprawowali ks. Arkadiusz Wysokiński, ks. Henryk Wachowiak, ks. Tomasz Czabator, ks. Robert Strawiński oraz ks. Sławomir Świder. O wspaniałą oprawę muzyczną tego wyjątkowego wydarzenia zadbała pani Aneta Płuchowska wraz ze scholą. Ksiądz Sławomir Świder w słowie skierowanym do zebranych podkreślił wagę szkoły podstawowej w życiu każego człowieka, gdzie nauczyciel, podobnie jak wymagający rodzic pracuje wytrwale, często na przekór pojawiającym się przeciwnościom, bowiem ,,Praca rozumna i wytrwała, która nie myśli o zbieraniu owoców w tydzień po posiewie przebija góry, nad przepaściami przerzuca mosty" (Bolesław Prus).
Druga część uroczystości rozpoczęła się w górowskim Domu Kultury występem artystycznym uczniów kl. I A, I C, III B przygotowanych pod kierunkiem nauczycielek: Renaty Szuper, Barbary Getner oraz Marii Ruman. Oficjalną część uroczystości, którą prowadziły panie: Urszula Szawaryn oraz Helena Radoszko, zapoczątkowało wprowadzenie sztandaru i flagi olimpijskiej oraz odegranie hymnów: państwowego i olimpijskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Zastępca Burmistrza Góry Andrzej Rogala, Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto, Skarbnik Miasta i Gminy Góra Marek Balowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Jerzy Kubicki wraz z radnymi, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Izabela Baranowska, byli dyrektorzy i wicedyrektorzy szkoły: Czesława Błyga, Wacław Samotyja, Leszek Darłak, Czesław Lis, Barbara Wrzeszcz, Alina Korotecka, Teresa Samotyja, Irena Anklewicz – żona nieżyjącego Bronisława Anklewicza oraz Henryka Arendarczyk – żona nieżyjącego Antoniego Arendarczyka. Przybył także zaprzyjaźniony ze szkołą olimpijczyk - Marian Sypniewski – opiekun Klubu Olimpijczyka przy SP nr 1, przedstawiciele duchowieństwa: ks. Arkadiusz Wysokiński, ks. Henryk Wachowiak, ks. Tomasz Czabator, ks. Sławomir Świder oraz ks. Robert Strawiński. Obecni byli również przedstawiciele służb mundurowych – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Górze ST. Bryg. Arkadiusz Szuper, w zastępstwie Komendanta Powiatowego Policji w Górze insp. Ryszarda Wójtowicza reprezentowała mł. asp. Agnieszka Połczyk, w imieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Góra Śląska obecna była Barbara Chrystman-Kurzawa – Specjalista SL ds. ochrony lasu i edukacji. Obecni byli również dyrektorzy szkół i placówek kulturalno-oświatowych, dyrektorzy i kierownicy gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy placówek oświatowych z zaprzyjaźnionych gmin, przedstawiciele związków zawodowych, nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi, nauczyciele i pracownicy emerytowani, absolwenci i przyjaciele szkoły oraz uczniowie i rodzice.
Po przywitaniu zebranych głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Lilianna Biedulska. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, a górowska „Jedynka” nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć Naszą Szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj: przyjazną, kolorową i otwartą na nowe. W trakcie wystąpienia uczczono minutą ciszy wszystkie zmarłe osoby będące pracownikami szkoły. Nie zabrakło również podziękowań. Na ręce Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Góry zostały złożone podziękowania za nieustanne wsparcie działań szkoły, za bardzo dobrą współpracę oraz stwarzanie doskonałych warunków do edukacji i rozwoju. Tego jubileuszu nie byłoby, gdyby nie nauczyciele, uczniowie i rodzice, którzy również czynnie angażują się w życie szkoły i sprawiają, że warunki w jakich uczą się kolejne pokolenia z roku na rok są coraz lepsze.
W tym miejscu wręczone zostały statuetki, dyplomy oraz kwiaty Burmistrz Góry, Przewodniczącemu Rady Miejskiej Góry oraz Staroście Górowskiemu.
Następnie głos zabrała Burmistrz Góry, która w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że dzisiejszy dzień jest okazją do wzruszających wspomnień, podsumowań a także twórczych refleksji. W ciągu półwiecza istnienia szkoły wiele pokoleń młodych ludzi, wkraczając w jej mury, zdobywało pierwsze, cenne doświadczenia szkolne, zawierało przyjaźnie, dostawało solidne podstawy do dalszej nauki, kształtowało swoje charaktery. Na ręce Dyrekcji złożyła również najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy uznania wszystkim, którzy są współtwórcami osiągnięć pedagogicznych i sukcesów szkoły. Dyrekcji i Nauczycielom życzyła wytrwałości i powodzenia w wypełnianiu trudnych zadań edukacyjnych i wychowawczych, pracownikom administracji satysfakcji z pracy, rodzicom pociechy ze swoich wychowanków. Szkoła to również uczniowie, którzy swoimi osiągnięciami kształtują wizerunek oraz przyszłość szkoły, życząc jednocześnie, aby czas w niej spędzony był okresem nie tylko wytężonej pracy i nauki, ale i dziecięcej radości. W dowód uznania zasług i wzorowe kierowanie placówką pani Irena Krzyszkiewicz odznaczyła Dyrektor Elżbietę Pojasek Nagrodą Burmistrza Góry.
Sentymentalnym wspomnieniem o szkole podzielił się z zebranymi absolwent Jedynki – Starosta Górowski – Piotr Wołowicz, który w ciepłych słowach przypomniał swoich nauczycieli: panią Teresę Balcewicz oraz pana Wacława Samotyję.
Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Dyrektor Szkoły Elżbiety Pojasek, która przybliżyła zebranym najważniejsze fakty z życia szkoły od momentu początku jej historii, która sięga do lat 1958 – 1964, kiedy to zainicjowana została społeczna zbiórka na fundusz szkoły. 27.04.1964 r. rozpoczęto budowę tysiąclatki, a 18.07.1964 r. wmurowano akt erekcyjny. W celu podniesienia jakości pracy szkoły, doskonalenia bazy, a przede wszystkim wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów podejmowano liczne działania pozyskiwania środków na realizację programów i projektów we współpracy z organem prowadzącym szkołę. Przeprowadzone w ostatnich latach inwestycje w znacznym stopniu podniosły komfort pracy i nauki. Szkoła stała się nowoczesną placówką oświatową.
Następnie przystąpiono do wręczenia pamiątkowych serduszek, które otrzymali m.in. przyjaciele szkoły: Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Zastępca Burmistrza Góry Andrzej Rogala, Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto, Skarbnik Miasta i Gminy Góra Marek Balowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Jerzy Kubicki oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Izabela Baranowska. Serduszka i podziękowania otrzymali także byli dyrektorzy szkoły, emerytowani nauczyciele, przewodniczący Rady Rodziców oraz uczniowie i absolwenci szkoły.
Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali również pozostali zaproszeni goście. Marian Sypniewski - patron Klubu Olimpijczyka w swoim wystąpieniu podziękował pani Burmistrz za stwarzanie pozytywnego klimatu do uprawiania sportu przez młode pokolenie górowian. Następnie podziękował za wzorową współpracę nauczycielkom wychowania fizycznego: Katarzynie Jurdze, Beacie Rogowicz oraz Beacie Wójcik, a na ręce Dyrektora szkoły - Lilianny Biedulskiej złożył pamiątkowy medal za zasługi Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Cała uroczystość zakończyła się występem artystycznym absolwentów: aktorki Katarzyny Hołtry oraz zespołu Cover Band, działającego przy górowskim Domu Kultury.
Trzecia część obchodów 50-lecia odbyła się w budynku szkoły. Tutaj goście mieli możliwość obejrzenia wystaw fotograficznych dokumentujących najważniejsze wydarzenia szkolnego życia, kronik, rzeźb oraz prezentacji multimedialnych. Następnie wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez Dyrekcję na wspaniały poczęstunek. Ten wyjątkowy dzień spotkania pokoleń na długo pozostanie w naszej pamięci.