CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA !
„Książka to mistrz, co darmo nauki udziela,
Kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela,
Który z nim smutki dzieli, pomaga radości,
Chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości”
Ambroży Grabowski
Kiedy zimą szybko zapada zmrok, wieczory stają się coraz dłuższe, kiedy na zewnątrz panuje chłód, a wnętrze domu jest przyjemnie ciepłe, oznacza to, że nadeszła pora na … czytanie.
14 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr1 w Górze o godzinie 16.30 w sali nr 7 odbył się wieczór głośnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”. Inicjatorką imprezy była bibliotekarka – Pani Anna Pieprz, która do współpracy zaprosiła sześcioro uczniów z klasy 6a, ich rodziców (mamę lub tatę), dziadków (babcię lub dziadka), wychowawcę klasy – Panią Annę Dorabiałę i Panią Renatę Kowalską – nauczycielkę języka polskiego. Zaproszenie przyjęła również Pani Wicedyrektor Małgorzata Kubicka. Wszyscy zebrali się po to, by wspólnie, głośno czytać książkę „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta – każda osoba wyznaczony fragment. Celem tego spotkania było rozwijanie i promowanie czytelnictwa, umocnienie więzi międzypokoleniowych oraz aktywny udział bliskich w procesie kształtowania postaw czytelniczych uczniów.
Wybór książki do czytania nie był przypadkowy. „Oskar i pani Róża” to lektura szkolna, niezbyt obszerna, która czasem wywołuje rozbawienie, ale i współczucie, zadumę i wzruszenie, smutek i ból. Czas jej akcji przypada na kilkanaście dni przed Bożym Narodzeniem.
Bibliotekarka po raz pierwszy zaplanowała taki rodzinny rodzaj imprezy. Z ogromną starannością przygotowywała się do niej: rozesłała zaproszenia, przygotowała podziękowania oraz dla wszystkich drobne upominki z życzeniami świątecznymi. Wybrani uczniowie z klasy 6a zaangażowali się w przygotowanie wystroju sali. Było uroczyście i nastrojowo. Przytulną atmosferę stworzyły migoczące świeczki, fantazyjne stroiki na stołach i inne ozdoby świąteczne. Przy tablicy, w konturach Polski, widniał napis: „Czytanie łączy pokolenia”. Wieczór uprzyjemnił słodki poczęstunek, kawa i herbata.
W dalszej części spotkania Pani Renata Kowalska zaprezentowała bez podania autora dwa najpiękniejsze „Listy do Pana Boga”, które zwyciężyły w konkursie literackim zorganizowanym dla klas siódmych.
Po zakończonym spotkaniu Pani Ania Pieprz podziękowała wszystkim za przybycie, rodzicom i dziadkom za zaangażowanie i dobre chęci we współuczestnictwie w przedsięwzięciu, a uczniów poinformowała, że za udział w czytaniu otrzymują po 10 punktów.
Zaproszenie uczniów, rodziców i dziadków po południu do szkoły to nie lada wyczyn. Nam się udało. Niewątpliwie przyczyniła się do tego bardzo operatywna wychowawczyni tej klasy, bez której to spotkanie nie odbyłoby się.
Organizatorki są pewne tego, że uczestnicy spotkania miło spędzili przedświąteczny czas, i że zachęciły uczniów, jak i ich bliskich, do częstszego obcowania z książką.