W piątek 23 marca miało miejsce podsumowanie projektu ENJOY MY ORIGIN. Wśród zaproszonych Gości znalazły się Panie: Zofia Hanula, Barbara Kurzawa oraz Państwo: Barbara i Krzysztof Kida, Justyna Stempniak, Alicja Szewiało i Dominik Bordulak, którzy zapewnili wspaniałą gościnę lektorkom z Chin, Wietnamu i Ukrainy. Podczas spotkania Enyie Zhou z Chin, Ahn Do Thinguyet z Wietnamu oraz Iryna Mazura z Ukrainy przedstawiły w formie prezentacji multimedialnej ciekawostki dotyczące kultury i historii swoich krajów. Mogliśmy podziwiać oryginalne stroje, potrawy oraz zwyczaje dnia codziennego. W roli tłumacza wystąpiła szkolna koordynator projektu – Pani Marta Tadla. Pod koniec apelu Pani Dyrektor złożyła podziękowania wraz z pamiątkowymi zdjęciami Rodzicom oraz zagranicznym lektorkom. Gratulacje odebrały również Panie: J. Siekanowicz, M. Tadla, A. Dorabiała oraz M. Rue za zaangażowanie w organizację pobytu lektorek w naszej szkole.
Aktualności
Podsumowanie projektu ENJOY MY ORIGIN
Sukcesy uczniów klas I - III
Sukcesy najmłodszych uczniów
ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze
Uczniowie klas I-III z naszej szkoły odnieśli kilka znaczących sukcesów w ogólnopolskich konkursach plastyczno-technicznych i literackich oraz językowym .Konkursy odbyły się w listopadzie i grudniu i miały na celu rozwijanie zainteresowań, uzdolnień plastycznych a także rozbudzanie wrażliwości literackiej i kształtowanie umiejętności wypowiadania się na piśmie w opowiadaniu i wierszu oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.W marcu nadeszły długo oczekiwane efekty zmagań dziecięcych.
Największy sukces to pierwsze miejsce w ogólnopolskiej Stypendiadzie Wczesnoszkolnej dla klas II zdobyte przez podopieczną Pani Elżbiety Janasik uczennicę klasy IId Marcjannę Jaróżek w konkursie plastycznym ,,Kreska” . Konkurs zorganizowany był przez Firmę Edukacyjną ,,Orzeł” w Skierniewicach. Zadaniem uczestników konkursu było namalowanie dowolną techniką ilustracji do książki o fikcyjnym tytule ,,Bajki i baśnie znane i nieznane”. W nagrodę uczennica otrzymała pięknie wydaną książkę z baśniami oraz dyplom uznania.
Kolejny sukces to dwa wyróżnienia w VII Ogólnopolskim Konkursie Dziecięcej Twórczości Literackiej ,,Młodzi Twórcy na start”. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas III szkół podstawowych. Spośród nadesłanych 97 prac na temat: ,,Każdy ci powie że ruch to zdrowie” komisja przyznała dwa wyróżnienia: w kategorii wiersz uczennicy Natalii Jaźwińskiej, a w kategorii opowiadanie Liwii Stolarczyk. Obie uczennice reprezentują klasę IIIc i są podopiecznymi Pani Alicji Hajczewskiej. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr1 w Rawiczu. Za swoje osiągnięcia uczennice otrzymały dyplomy.
Dwa następne wyróżnienia na etapie ogólnopolskim to prace zbiorowe w konkursie na ,,Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową”. Otrzymali je uczniowie klasy IIa Julia Osieczko i Wiktoria Żukow oraz uczniowie klasy IIIc Szymon Jakimowicz, Szymon Nowakowski i Bartosz Zielony podopieczni Pani Elżbiety Janusz. Organizatorem konkursu była Nowa Szkoła Sp.Łódź. Organizator konkursu obdarował uczniów nagrodami rzeczowymi i dyplomami.
Dyplom laureata w ogólnopolskiej olimpiadzie „Olimpusek z języka angielskiego” zdobył uczeń klasy Ia Dawid Włoch. Zajął on dziewiąte miejsce zdobywając 193 punkty na 210 możliwych. Należy zaznaczyć, że w konkursie tym wzięło udział prawie 17,5 tysiąca dzieci z całej Polski. Opiekunem ucznia jest Pani Anna Dorabiała.
Gratulujemy wszystkim laureatom i ich opiekunom odniesionych sukcesów i życzymy kolejnych wspaniałych osiągnięć.
Konkurs piosenki uczniów klas I- III
Wiosna, wiosna , wiosna ach to TY!!!
Powtarzając słowa znanej piosenki oczekiwaliśmy z niecierpliwością na jej przyjście. Wszyscy uczniowie z klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 1 zebrali się w pierwszym dniu wiosny aby dopingować swoich kolegów oraz koleżanki w trakcie konkursu piosenki dla uczniów klas I- III. Tematyka konkursu dotyczyła oczywiście nadchodzącej wiosny. Konkurs piosenki na stale wpisał się w kalendarz działań naszej szkoły aby wspierać rodzące się talenty wokalne. Wielu naszych uczniów, którzy brali przed laty udział w tym konkursie śpiewa do dziś i rozwija swój talent pod okiem profesjonalnych instruktorów. Po uroczystym ogłoszeniu wyników przez p. wicedyrektor Urszulę Szawaryn wszyscy ruszyli w wiosennym korowodzie na poszukiwanie upragnionej pory roku. Było dużo śmiechu, hałasu i pozytywnej wiosennej energii. Myślimy, że dzięki okrzykom, które przygotowali uczniowie z paniami wychowawczyniami na dobre pożegnaliśmy zimę!
A oto nasi laureaci:
I miejsca:
Martyna Tomczyk kl.I b
Wiktoria Pakuła kl. II d
Sandra Żmijewska kl. II a
Hanna Chocianowska kl. II b
Magdalena Trzósło kl. III c
II miejsca :
Eliza Czajewska kl. II c
Oliwia Ziubroniewicz kl. III a
III miejsca :
Magdalena Mielcarek kl. I a
Kinga Dębowicz kl. II a
Zuzanna Janicka kl. III a
Marta Niewiarowska kl. III d
Konkurs przygotowała i prowadziła p. Maria Ruman.
Oceniała komisja w składzie: Przewodnicząca – Urszula Szawaryn
Maria Ruman, Helena Radoszko, Mirosława Ciesielska
Finaliśći powiatowego etapu konkursu recytatorskiego PEGAZIK
Dnia 21 marca 2012 r. w Domu Kultury w Górze odbył się powaitowy etap XVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "PEGAZIK". Naszą szkołę w kategorii "Młodsi" reprezentowali Błażej Kostyk kl. VIA oraz Łukasz Tukindorf kl. IVD. Zajęli oni następujące miejsca:
Błażej Kostyk - I miejsce - uczeń zakwlifikował się do finału konkursu w Kłodzku
Łukasz Tukindorf - III miejsce.
Pracownia informatyczna
W tym roku szkolnym zakończyliśmy realizajcę projektu „Dolnośląska e-Szkoła”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Nasza szkoła otrzymała w dniu 21.03.2012r. mobilną pracownię informatyczną. W jej skład wchodzą: tablica interaktywna, projektor, komputery przenośne, wizualizer, bezprzewodowy tablet graficzny. Pracownia ta posłuży wsparciu procesu kształcenia nowoczesnymi technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi, co w przyszłości przyczyni się do zwiększenia kompetencji informatycznych uczniów.
Szkolne Obchody Dnia Wiosny
21 marca – początek kalendarzowej, długo wyczekiwanej przez wszystkich wiosny, w naszej szkole upłynął w miłej atmosferze sportowej i intelektualnej rywalizacji między klasami w grupie wiekowej IV – VI. Opiekun Samorządu Szkolnego – Pani Dorota Szostek przygotowała osiem konkurencji, za które Komisja w składzie: Dyrekcja Szkoły wraz z Panią J. Ludkowską przyznawały punkty.
Pierwsza konkurencja – głuchy telefon - wywołała wśród publiczności skupienie, gdyż wszyscy starali się jak najdokładniej przekazać sobie różnej długości powiedzenia, np. Forsycje i słoneczne dni malują i wiosnę zwiastują. Bez zmian w treści udało się powtórzyć hasła tylko dwóm klasom: VI b oraz VI c. Drugi punkt zmagań polegał na odgadnięciu ukrytego hasła ( przysłowia) – również to zadanie dla większości klas okazało się być trudne, jedynie VI c i VI d zdobyły punkty. Wiele radości u wszystkich wywołała następna konkurencja – piosenka wg słowa klucza. Na tym polu wszystkie klasy uzyskały punkty. Kolejne zadania – slalom z zawiązanymi nogami oraz skoki w workach – wymagały szybkości i sprawności, a Pani B. Rogowicz mierzyła zawodnikom czas. Salwy dopingu i śmiechu zarazem wywołało zadanie pt. smaczne jabłuszko – jabłko trzymane na sznurku musiało zostać jak najszybciej zjedzone oczywiście bez użycia rąk. Następna konkurencja dotyczyła narysowania czegoś, co kojarzy się z wiosną. Powstały zabawne tryptyki, gdyż papier był składany i kolejna osoba nie widziała tego, co narysowała poprzednia. Na końcu Komisja przyznała punkty za jednakowy wygląd uczniów i uczennic danej klasy. Po zliczeniu punktów I m. zdobyły klasy: IV d, V a oraz VI c wraz z VI a
II m. przypadło klasom: IV c, V b oraz VI b i VI d. Natomiast na III m. uplasowały się: IV a, IV b, V c, V d.
Dzień Patrona – uroczysty apel
20 marca na drugiej godzinie lekcyjnej miał miejsce uroczysty apel poświęcony patronowi szkoły – Bolesławowi Prusowi, przygotowany przez klasy: IV b, V d oraz VI a i VI d pod kierunkiem Pań: G. Maszczenko, L. Burdziłowskiej, J. Ludkowskiej.
Błażej Kostyk w bardzo sugestywny sposób przedstawił najważniejsze fakty z życia B. Prusa, a Ada Wilkosz opowiedziała kilka ciekawostek związanych z autorem Faraona. Prus znany był z tego, że lubił obdarowywać nałęczowskie dzieci cukierkami – stąd przylgnęło do niego określenie dziadzio Głowacki. Recytacje utworów o Prusie zaprezentowały uczennice klasy V d. Apel wzbogaciły piosenki z podkładem gitarowym a także urywki sfilmowanych nowel oraz powieści Faraon i Lalka. Projekcja odbyła się za pomocą tablicy interaktywnej, a fragmenty filmów przygotował Pan M. Zajączkowski. Dekoracja sali była dziełem Pań: M. Kokot-Wójcik oraz E. Kacykowskiej.
Projekt Enjoy my origin
Projekt Enjoy my origin, do którego została zaproszona nasza szkoła, jest organizowany przez międzynarodową organizację AIESEC. Obejmuje ona swoją działalnością ponad 60 000 członków w 110 krajach.
AIESEC jako stowarzyszenie zaoferowało naszej szkole możliwość przeprowadzenia w dniach: 18.03 – 23.03 warsztatów przez profesjonalnie do tego przygotowanych lektorów z zagranicy. Podczas pięciu dni zajęć grupa trzech praktykantek; z Chin – Enyie Zhou, Wietnamu – Ahn Do i Ukrainy – Iryna Mazura poprowadzi 32 zajęcia z języka angielskiego w klasach IV – VI zarówno w grupach średniozaawansowanych jak i zaawansowanych.
Zajęcia z gośćmi cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów, rozwijają wrażliwość kulturową oraz kompetencje posługiwania się językiem angielskim. Tematyka warsztatów interaktywnych dotyczy kultury krajów, z których pochodzą nasi goście, czyli Chin, Wietnamu i Ukrainy.
W poniedziałek – 19 marca praktykantki wraz z nauczycielkami j. angielskiego: A. Dorabiałą, M. Rue, J. Siekanowicz, M. Tadlą oraz wicedyrektorem szkoły Panią E. Pojasek złożyły wizytę u Pani Burmistrz, a po południu uczestniczyły w wycieczce po Górze wraz z kołem historycznym i językowym. Oprócz prowadzenia warsztatów nasi goście poznają urok zamku w Rydzynie, wezmą udział w zajęciach sportowych prowadzonych przez Panią Beatę Rogowicz oraz w warsztatach z ekologii leśnej przygotowanych przez Panią B. Kurzawę. W piątek podczas apelu nastąpi podsumowanie projektu.
PISANKA WIELKANOCNA DLA PUCHATKA
Dnia 19 marca odbyło się w Filii Bibliotecznej nr 1 na Piastów spotkanie Klubu Przyjaciół Kubusia Puchatka. Dzieci miały okazję „ poczuć” klimat zbliżających się Świąt Wielkanocnych rysując ozdobne pisanki.
Uczestnicy spotkania z entuzjazmem przystąpili do pracy plastycznej, wymieniali się pomysłami, pożyczali wycinanki, pracowali zgodnie pomagając sobie nawzajem. Organizatorki spotkania : panie E. Sarek i K. Astapczyk panowały nad całością spotkania, pomagały wykonywać pewne elementy i ku radości dzieci nie szczędziły pochwał dla powstających małych „dzieł artystycznych”.
Na zakończenie spotkania wykonano wspólne zdjęcie i podarowano wszystkim dzieciom słodycze w nagrodę za aktywność na zajęciach.
Prace dzieci będą stanowić świąteczny element dekoracyjny biblioteki i cieszyć „wszystkie misie”, których nie brakuje w naszym Klubie Kubusia Puchatka .
W MAGICZNYM ŚWIECIE BAŚNI
Dnia 2 marca odbyło się w Filii Bibliotecznej nr 1 na Piastów kolejne spotkanie grupy animacji teatralnej prowadzonej przez panie: E. Sarek i K. Astapczyk. Uczniowie coraz pełniej odgrywają role bohaterów baśni Ch. Perrault „Wróżki”. Pani E. Sarek dobrała podkład muzyczny do inscenizacji, który pozwoli budować nastrój i dramaturgię. Wybrane utwory muzyczne to: „Walc kwiatów” P. Czajkowskiego, ”Lato” A. Vivaldiego „Jaskółki na wsi” J. Straussa. Uczniowie z zapałem angażują się w naszą inscenizację i przynoszą rekwizyty potrzebne do odgrywania ról.
Szkolny etap Powiatowego Konkursu Ortograficznego
6 marca 2012r. odbył się szkolny etap Powiatowego Konkursu Ortograficznego klas III. W etapie szkolnym wzięło udział 27 uczniów.
Zwycięzcami etapu szkolnego zostali:
I miejsce
Lorek Mikołaj kl. III a
Czopek Patryk kl. III b
Janusz Zuzanna kl. III c
Świerszko Michał kl. III d
Włodarczyk Norbert kl. III d
II miejsce
Błaszczyk Bartosz kl. III a
Janicka Zuzanna kl. III a
III miejsce
Niewiarowska Marta kl. III d
Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 5 uczniów: Lorek Mikołaj, Czopek Patryk, Janusz Zuzanna, Świerszko Michał i Włodarczyk Norbert. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.
Ogólnopolski Konkurs Ojczyzny Polszczyzny - część ustna - etap szkolny
8 marca na piątej i szóstej godzinie lekcyjnej 18 osób przystapiło do części ustnej Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzyzny Polszczyzny. Po wylosowaniu tematów i półgodzinnym czasie na przygotowanie, uczestniczki opowiadały na rozmaite tematy przed komisją w składzie: Dyrekcja Szkoły; Panie: L. Biedulska, E. Pojasek, U. Szawaryn oraz nauczycielki j. polskiego: B. Wyszyńska i R. Kowalska. Po zsumowaniu wyników z części ustnej i pisemnej wyniki przedstawiają się następująco:
Wyniki etapu ustnego konkursu Ojczyzna Polszczyzna
liczba punktów
część pisemna
część ustna
razem
I miejsce
29
10
39
II miejsce
28
10
38
28
10
38
III miejsce
27
10
37
27
10
37
27
10
37
Wyróżnienie
26
10
36
26
10
36
26
10
36
26
10
36
26
10
36
26
10
36
25
9
34
24
9
33
24
9
33
24
9
33
23
10
33
23
9
32
Zakwalifikowani do eliminacji finałowych XII Międzywojewódzkiego Górowskiego Konkursu Informatycznego
7 marca komisja konkursowa dokonała oceny prac konkursowych i wyłoniła uczestników którzy wezmą udział w eliminacjach finałowych w kategorii "Szkoły Podstawowe" - 29 marca 2012 r. godz. 9.00, miejsce eliminacji CKPiU w Górze ul. B. Głowackiego 1
- sala nr 20.Zakwalifikowani uczniowie naszej szkoły to:
Karolina Kucharska kl. VD
Agata Ludwiczyńska kl. VD
Paweł Kasztelan kl. VD
Patryk Kwiring kl. VIA
Pasowanie na czytelnika
„Jeśli lubisz czytać książki musisz wiedzieć, z książek wielu rzeczy można się dowiedzieć.”
To fragment piosenki, którą zaprezentowali uczniowie klasy IIId na uroczystości ,,Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika”. Impreza odbyła się dnia 1 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze w budynku szkoły przy ul. Piastów.
Pani wicedyrektor Urszula Szawaryn przywitała bardzo serdecznie naszego gościa panią Grażynę Onichimowską – opiekuna Powiatowego Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Edukacji Artystycznej., wychowawców, rodziców oraz pierwszoklasistów .
Organizatorem imprezy była pani Elżbieta Sarek, która czuwała nad przebiegiem całej uroczystości. Współorganizatorem była Anna Krysiak, która zadbała o piękną oprawę muzyczną.
Dzieci z Koła Miłośników Książki oraz kl. IIId zaprezentowały bogaty program artystyczny. Tego dnia na sali ku radości pierwszoklasistów zaroiło się od bajkowych postaci, które wprowadziły wszystkich w magiczny świat książek.
Aktu pasowania na czytelnika dokonały p. wicedyrektor Urszula Szawaryn, p. Grażyna Onichimowska oraz p. Elżbieta Sarek. Wychowawcy klas pierwszych : Renata Szuper. Helena Radoszko, Weronika Szczepaniak oraz Mirosłąwa Ciesielska wręczyły dyplomy. Piękne zakładki do książek przygotowane przez uczniów klas II i III na konkurs organizowany przez panią Elżbietę Janasik i Marię Ruman z ramienia SKO wręczały dzieci z Koła Miłośników Książki.
Piosenką „Skrzaty” – dzieci z kl. III d pożegnały wszystkich biorących udział w tej radosnej uroczystości ,,Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika”.
II Międzyszkolny Turniej Bankowy
1 marca drużyna SKO, złożona z przedstawicieli klas trzecich, reprezentowała naszą szkołę na II Międzyszkolnym Turnieju Bankowym. Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa Nr 3 w Górze. W Turnieju wzięło udział 5 drużyn. W miłej atmosferze uczniowie wykonywali kolejne zadania. Wypełniali test wyboru na podstawie obejrzanej prezentacji multimedialnej, kolorowali żyrafę Lokatkę, odpowiadali na losowo trafione pytania, budowali „bank”, zdobywali banknoty.
Wszystko w zabawowej formie, przy słodkim poczęstunku. Punkty, w postaci czekoladowych pieniążków, wypłacał dyr PKO BP w Górze p. Michał Baworowski. Wszyscy uczniowie wykazali się sporą wiedzą bankową i zręcznością, jednak najwięcej „euro” uzbierali nasi przedstawiciele: Maria Gezela –kl. IIIC, Patryk Trojak –kl. IIIA i Patryk Czopek –kl. IIIB, zajmując tym samym I miejsce w Turnieju. Serdecznie gratulujemy!!
Szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny
2 marca w godz. 13.00 - 14.00 dwudziestu ośmiu uczestników przystąpiło do szkolnych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny. Celem konkursu jest promowanie uczniów uzdolnionych językowo, rozwijanie wyobraźni, doskonalenie umiejętności językowych szczególnie pisania i opowiadania oraz popularyzowanie poprawnej polszczyzny. Temat przewodni testu brzmiał: Marzenia się spełniają, natomiast temat wypracowania - Moje fantastyczne urodziny. Opowiedz, co ciekawego i nadzwyczajnego wydarzyło się tego dnia. Przed najlepszymi druga - ustna część konkursu, która odbędzie się 8 marca.
Gminny Konkurs Informatyczny
29 dzień lutego okazał się szczęśliwy dla Agaty Ludwiczyńskiej - uczennicy kl. V d, która zdobyła I m. w Gminnym Konkursie pt. Gmina Góra Znana i Nieznana. Agatę do konkursu przygotował Pan Mariusz Zajaczkowski. W konkursowe szranki stanęło łącznie 12 reprezentantów z 4 szkół. Umiejętności informatyczne oceniała komisja w składzie: Panowie: M. Żłobiński, J. Figiel, R. Górski a także p. o. Naczelnika Wydziału Oświaty Pani Ewa Majcherek - Kotowska. Funkcję gospodarza pełniła Pani M. Łuszczak - nauczycielka informatyki. Serdecznie gratulujemy !
Gminny Konkurs Ortograficzny
29 lutego 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. W. Broniewskiego w Górze odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny, do którego przystąpiło 12 uczestników z czterech szkół. Tekst dyktanda przygotowywała nauczycielka j. polskiego Pani E. Berus - Panek. Komisja przyznała trzy pierwsze miejsca - jedno z nich zdobyła uczennica VI c Aleksandra Rudna, a na wyróżnienie zapracowała również reprezentantka VI c - Martyna Małgowska. Uczennice do konkursu przygotowała Pani E. Pojasek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
28 lutego odbył się gminny etap turnieju "Młodzież zapobiega pożarom". Turniej podzielony był na dwa etapy: pierwszy to część pisemna a drugi to część ustna. W części pisemnej brały udział trzy uczennice ale tylko jedna z nich awansowała do części ustnej. Po serii 5 pytań dla piątki finalistów uczennica Katarzyna Szałaj z klasy 6 uplasowała się na drugim miejscu kwalifikując się tym samym do etapu powiatowego. Gratulacje. :)
Zapobiegamy zagrożeniom !
Piątkowe przedpołudnie upłynęło w naszej szkole pod znakiem spotkania z żołnierzami IV Batalionu Inżynieryjnego Jednostki Wojskowej 34/44 z Głogowa a konkretnie z 22 Minerskim Patrolem Oczyszczania Terenów z dowódcą patrolu Panem Tomaszem Dziedzicem na czele. Podczas tego niezwykle wartościowego i pouczającego spotkania dowiedzieliśmy się jakie ''skarby" z czasów wojny kryje nasza ziemia i w jaki sposob należy się z nimi obchodzić w sytuacji znalezienia. Oczywiście w żadnym wypadku nie należy się nimi bawić, podrzucać, lecz jak najszybciej należy zadzwonić pod numer 112 i zgłosić fakt znalezienia podejrzanego przedmiotu. Żołnierze zaprezentowali różne typy pocisków, omówii ich specyfikę, podkreślając niebywałą siłę rażenia. Człowiek w konfrontacji z nimi nie ma praktycznie szans na przeżycie. Pod koniec spotkania dzieci miały okazję przymierzyć i ocenić ciężar kamizelek używanych przez żołnierzy oraz ich hełmy. Ta pouczająca lekcja na pewno przyniesie efekty w postaci racjonalnego zachowania w sytuacji zagrożenia.
Archiwum Aktualności