Powstała wiosną ubiegłego roku górowska stacja meteorologiczna służy coraz szerszemu gronu odbiorców. Tej zimy poza aktualną sytuacją pogodową informowaliśmy o panującym smogu. Jak się wkrótce okazało, stacja może służyć również badaniom na światową skalę.
12 października 2017r. Szkoła nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze przystąpiła do międzynarodowego programu badawczego. Program GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment) jest programem, który skupiając uczniów, nauczycieli i naukowców umożliwia poznawanie globalnych problemów środowiska. W ramach Programu w 120 krajach świata, funkcjonuje sieć prawie 32000 szkół, badających problemy środowiska przyrodniczego oraz dzielących się informacjami z tego zakresu z całą międzynarodową społecznością.
Misją programu GLOBE jest:
• zwiększenie umiejętności badawczych młodzieży w zakresie fizyki, chemii, biologii, geografii i matematyki,
• zapoznanie uczniów z etapami procesu badawczego,
• propagowanie naukowego podejścia do badania zjawisk przyrodniczych – zrozumienie interakcji pomiędzy atmosferą, hydrosferą, biosferą, geosferą i kriosferą,
• kształtowanie świadomości ekologicznej i zaangażowania w działania na rzecz lokalnego środowiska,
• promocja odkryć naukowych.
Program ma mocne podstawy merytoryczne opracowane przez naukowców amerykańskich (m.in. NASA). W Polsce nad merytoryczną poprawnością Programu czuwa Rada Naukowa Programu GLOBE, w skład której wchodzą specjaliści z poszczególnych dziedzin będących przedmiotem działań.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze aktywnie zaangażowała się w międzynarodowy program. Obecnie skupia 52 osobową grupę badawczą, która codziennie w południe słoneczne dokonuje obserwacji nieba. Wyniki obserwacji uczniowie przesyłają do głównej bazy programu GLOBE w Waszyngtonie. Młodzi badacze należący do programu GLOBE otrzymali osobiste loginy i hasła umożliwiające logowanie do międzynarodowego systemu i utworzenie własnego punktu pomiarowego, z którego wysyłają wyniki pomiarów. Trzeba zaznaczyć, że formularze i strona internetowa programu są w języku angielskim, co jest dodatkowym wyzwaniem.
Wszystkie działania są prowadzone pod kierunkiem szkolnego koordynatora Pana Arkadiusz Bieleckiego, który został przeszkolony dla potrzeb Programu i utrzymuje ścisły kontakt z koordynatorem krajowym Elżbietą Wołoszyńską - Wiśniewską, jak również z główną koordynator programu, pracownikiem Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych Marilé Colón Robles.
NASZ PIERWSZY WIELKI SUKCES !!!
8 marca 2018 działająca przy Szkole Podstawowej nr 1 sekcja badawcza GLOBE otrzymała informację od członka NASA potwierdzającego, że zajmujemy pierwsze miejsce na świecie w badaniach chmur.
Poniżej komunikat ze strony Międzynarodowego Program GLOBE:
W programie bierze udział 31 927 szkół z całego świata. Trzeba zaznaczyć, że to dzięki zaangażowaniu naszych uczniów ze szkolnej ekipy GLOBE zajmujemy tak silną pozycję w rankingu!
To nie koniec sukcesów. Grupa pod kierunkiem pana Arkadiusza Bieleckiego przystąpiła właśnie do Europejskiej Kampanii Fenologicznej, a także do trwającej od 15 marca do 15 kwietnia kampanii atmosferycznej. Liczymy na kolejne osiągnięcia!
Więcej informacji na stronie Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze w folderze PROGRAMY I PROJEKTY