W naszej szkole przez dwa tygodnie przebywała tajemnicza walizka nr 15, która wzbudzała duże zainteresowanie całej społeczności szkolnej👀
„Kufer pełen dziedzictwa” to jeden z 17 wędrujących po Polsce kufrów, w ramach projektu „Sztuka na kółkach”, który towarzyszył uczniom podczas zajęć plastycznych, służąc edukacji i upowszechnianiu dziedzictwa kulturalnego.
Tytułowy kufer to walizka wypełniona przedmiotami, będącymi pamiątkami z dalszej i bliższej przyszłości.
Zajęcia w ranach realizacji projektu zostały przeprowadzone w klasach V-VII na lekcjach plastyki, wzbogacając tym samym zasób wiedzy dotyczącej dziedzictwa kulturalnego. Na pierwszym spotkaniu z walizką, uczniowie odpowiadali na pytania „Co może się kryć w walizce pełnej dziedzictwa?” oraz „Czym jest dziedzictwo i jakie korzyści z niego płyną?”. Następnie mogli sprawdzić co kryje się w kufrze, poznać historię poszczególnych przedmiotów, dotknąć oraz porównać z odpowiednikami będącymi w użyciu w dzisiejszych czasach. Jednym z zadań było wypełnienie karty inwentarzowej, która pozwoliła rozwinąć u uczniów wyobraźnię oraz ukazać kreatywność poprzez własną interpretację danego przedmiotu. Najbardziej wychowankom spodobały się zajęcia dotyczące stworzenia opowieści związanej z danym przedmiotem z walizki. Po pierwszych spotkaniach z kufrem, nasze zajęcia zostały wzbogacone o prywatne pamiątki i obiekty dotyczące dziedzictwa. Uczniowie, nasi mali odkrywcy historii skarbów rodzinnych, chętnie przynosili różne przedmioty dotyczące naszego głównego tematu, przekazując całej klasie historię o danym obiekcie.
W drugim tygodniu współpracę podjęła Pani Małgorzata Smolińska, która w ciekawy i interesujący sposob przedstawila historie poszczególnych eksponatów , ich powstanie oraz rolę i znaczenie w życiu codziennym. Zajecia byly inspiracją i rozbudziły ciekawość wśród uczniów, czego dowodem są przyniesione banknoty z czasow PRL oraz inne przedmioty z tej epoki.
Były to bardzo ciekawe zajęcia, które zainspirowały nas w poszukiwanie i jednocześnie poznawanie dziedzictwa naszej małej ojczyzny. Przygodę naszą z kufrem, uważam za rozpoczętą, pomimo że walizka została przekazana do innej szkoły, ale ziarenko ciekawości zostało zasiane w naszych sercach i chęć poszerzenia swojej wiedzy na temat dziedzictwa. Dlatego powstała inicjatywa stworzenia własnego kufra, aby kontynuować dalej projekt.
Koordynator Katarzyna Kaźmierczak