Warunki przebiegu egzaminu ósmoklasisty
Warunki przebiegu egzaminu ósmoklasisty
- Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
- Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
- Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują
odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos. - Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
- Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w Sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
a) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
b) wychodzi do toalety
c) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej. - Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
- Kodowanie I strony arkusza przez ucznia
- Wpisanie trzyznakowego kodu
- Wpisanie numeru PESEL
- Naklejenie naklejki z kodem kreskowym
9. Kodowanie karty odpowiedzi przez ucznia
- Wpisanie trzyznakowego kodu
- Wpisanie numeru PESEL
- Naklejenie naklejki z kodem kreskowym
10. Arkusz egzaminacyjny
11. Kodowanie karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych –matematyka
Kartę rozwiązań zadań egzaminacyjnych kodujemy na stronie pierwszej, trzeciej, piątej oraz siódmej. Zapisy na marginesie poza wyznaczon ramką nie będą oceniane (egzaminator ich nie zobaczy). Zapisy w brudnopisie nie będą oceniane. Uczniowie mogą używać wyłącznie długopisów z czarnym tuszem bądź piór z czarnym atramentem.
12. Na egzaminie z matematyki – tylko arkusz standardowy
Po sprawdzeniu kompletności arkusza i jego zakodowaniu wraz z kartą rozwiązań zadań egzaminacyjnych i nieoderwaną kartą odpowiedzi, uczniowie wyrywają ze środka osiem stron przeznaczonych na rozwiązania zadań otwartych, a następnie przystępują do rozwiązywania zadań.
13. Poprawianie błędów w zaznaczeniach odpowiedzi do zadań zamkniętych
Jeżeli uczeń się pomyli może odpowiedź poprawić:
Jeżeli uczeń kilka razy się pomyli, zapisuje właściwą odpowiedź słownie:
Taka sama zasada obowiązuje przy poprawianiu błędów w kodowaniu
14. Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań uczniowie, którzy przenoszą rozwiązania na kartę, mają dodatkowe 5 minut, żeby sprawdzić poprawność wykonania tej czynności. Czas ten nie może być wykorzystany na rozwiązywanie zadań, a wyłącznie na weryfikację poprawności przeniesienia rozwiązań na kartę odpowiedzi.