Nawigacja

               Międzynarodowy Program Badawczy GLOBE Szkoła z klasą Szkoła bez przemocy Bezpieczna Szkoła Bezpieczny Uczeń Wyszechrad i Etwinning Dolnośląska E-szkoła Pracownia przyrodnicza w każdej gminie Program owoce i warzywa Adopcja na odległość Szkolny Klub Sportowy

Programy i projekty

               Międzynarodowy Program Badawczy GLOBE

 

 

CIEKAWE  STRONY

 

PROGNOZA POGODY ICM

STRONA PROGRAMU G L O B E

GLOBE POLSKA

STACJA METEOROLOGICZNA GÓRA

 

Czym jest GLOBE? 

Co dla nas znaczy?

Jesteśmy rodziną GLOBE!

wideo ze spotkania w Irlandii

 

KOLEJNE  WYRÓŻNIENIE

CERTYFIKAT

ZA ZWYCIĘSTWO W KAMPANII 

LAND  CHALLENGE

                              22 WRZEŚNIA – 1 PAŹDZIERNIKA              

w tych dniach NASA przeprowadziła kolejny konkurs. Wyzwanie polegało na obserwacji otoczenia, fotografowania go i przesyłania raportów procentowych dotyczących zabudowania, zalesienia, pokrycia terenu, zbiornikow wodnych itd.  Inicjatywa ta miała na celu zrozumienie naszego globalnego środowiska. Obserwacje naszych uczniów  pomagają naukowcom śledzić zmiany w chmurach, wodzie, roślinach i innym życiu w celu wsparcia badań nad klimatem. Naukowcy wykorzystują również nasze dane do weryfikacji danych satelitarnych NASA. Przesyłając nasze obserwacje, nasi uczniowie  przeprowadzają prawdziwe badania naukowe w ramach programu  GLOBE .

W jesiennym projekcie naukowcy z całego świata przesłali prawie 4000 zdjęć w ramach Land Cover Challenge. Projekt rozpoczął się  22 września, w związku z 60 - tą rocznicą powstania NASA, która odbyła się 1 października..

Naukowcy z NASA wybrali 11 placówek z całego świata, którzy wysłali najwięcej raportów badania pokrycia terenu. Nasza szkoła znalazła się w tej jedenastce zdobywając trzecie na świecie miejsce, za Tajwanem i USA. . Gratulacje pracownicy NASA przesłali w poniższym filmie.

                     

Zwycięzcy w konkursie NASA dotyczącym pokrycia  terenu w 2018 roku:

    Yu-Hsien Lee z Tajwanu

    Arkadiusz Bielecki z Polski

    Antonija Kojundžić z Chorwacji

    Andrzej Majkut z Polski

    Krešimir Kojundžić z Chorwacji

    Ana Grasa z Chorwacji

    Larry Cebuano z Nowej Zelandii

    i czterech obywateli Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych

 

     Dzięki zaangażowaniu w badania i znalezieniu się w czołówce spośród ponad 33 tys szkół z całego świata Nasza Szkoła zdobyła tytuł

                 LAND CHALLENGE 2018

 

         Land Cover Challenge 2018 Badge

 

                                                 Land Cover: Adopt-a-Pixel to najnowsze narzędzie w aplikacji GLOBE Observer. Pozwala uczestnikom na dodawanie zdjęć terenu wokół nich, klasyfikowanie ich zdjęć i porównywanie ich obserwacji z danymi satelitarnymi. Naukowcy z NASA mają nadzieję na wykorzystanie danych z aplikacji do ulepszenia globalnych map pokrycia terenu. Mapy globalne często nie są wystarczająco szczegółowe, aby pokazać małe elementy krajobrazu, takie jak park miejski. Inne mapy pokazują wiele szczegółów, ale nie w skali globalnej. Pomiary GLOBE Observer Land Cover mogą wypełnić luki lokalne i przyczynić się do spójnych map globalnych - mówi menedżer programu GLOBE, Allison Leidner.

Największe gratulacje należą sie uczniowi klasy VIIc DAWIDOWI  PERZYŃSKIEMU -  to przede wszystkim  dzięki jego zaangażowaniu szkoła  zajęła tak wysoką pozycję w rankingu!

 

 

                                                            PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

INFORMACJA O SUKCESIE 

NA POLSKIEJ STRONIE GLOBE

 

 

WYDARZENIE BEZ PRECEDENSU!

Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze, której nadano we wrześniu 2018 r. tytuł Aktywnej Szkoły Programu GLOBE,  wygrała wiosenny konkurs przeprowadzony przez NASA na przełomie marca i kwietnia. Nasza drużyna po raz kolejny  była pierwsza na ŚWIECIE! . Jedną z nagród była wideokonferencja z pracownikiem NASA, koordynator Światowego Programu GLOBE, Marile Colon Robles. Spotkanie odbyło się 4 października i trwało od godziny 14:00 do godziny 15:00.

Dzięki sprawnej organizacji, o umówionej godzinie rozpoczęła się  interkontynentalna rozmowa. Na początku główna  dyrektor Programu GLOBE w imieniu NASA przywitała wszystkich , uczniów i nauczycieli szkoły, jako światowych liderów, uczestniczących w programie, i pogratulowała I miejsca na świecie w badaniu chmur. Następnie wyjaśniła nam, jak wielką rolę w procesie badania zmiany klimatu na Ziemi mają nasze badania. Warto nadmienić,  że nasza rozmówczyni łączyła się z nami z Hampton, z siedziby NASA Langley Research Center w stanie Virginia, gdzie lokalny czas wskazywał 8:00.

W wideokonferencji brało udział przeszło 70 uczniów (co dziesiąty uczeń szkoły!) oraz nauczyciele: Arkadiusz Bielecki (organizator i szkolny koordynator Programu GLOBE), Panie Anna Dorabiała i Mirosława Rue (których nieoceniona pomoc w roli tłumacza usprawniła przebieg wirtualnego spotkania), Pan Grzegorz Chomicz (wsparcie techniczne), Pani wicedyrektor Małgorzata Kubicka oraz  nauczyciel Globe Pani Justyna Waścińska.

            Szefowa programu , Marile Colon Robles interpretowała nasze pomiary, objaśniała sposób analizowania wyników pomiarów, opowiadała o pracy w Agencji Kosmicznej i światowej roli, jaką pełni NASA. Odpowiadała na pytania uczniów, m.in. na temat szykowanej misji na Marsa, życia na Marsie, kwalifikacji, jakie trzeba posiadać , by zostać astronautą oraz na wiele innych pytań.

            W trakcie rozmowy górowscy członkowie Programu GLOBE umówili się na kolejne wideokonferencje. Pani Marile Colon Robles dziękowała nam za ogromny wkład w rozwój światowych badań  i życzyła dalszych sukcesów w Programie GLOBE.

                                                                                                                          ARKADIUSZ BIELECKI   

60 rocznica powtania NASA

NASA, czyli Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (National Aeronautics and Space Administration), założona została 29 lipca 1958 roku, na mocy ustawy National Aeronautics and Space Act. To oznacza, że w tym roku Agencja obchodzi okrągłe, 60. urodziny.  Agencja Kosmiczna przygotowała na tę okoliczność wyjątkowe wideo, zawierające archiwalne zdjęcia i nagrania, dzięki którym możemy lepiej poznać początki historii NASA.

 

 

 

OTRZYMALIŚMY   CERTYFIKAT     

      AKTYWNA SZKOŁA PROGRAMU G L O B E            

 

   

         Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 1  otrzymała  w dniu 26 września 2018r. certyfikat   Aktywna Szkoła Programu GLOBE.     

         Certyfikat jest ważny na rok szkolny 2018/2019 do 31 sierpnia 2019r.

         Podstawowym warunkiem uzyskania certyfikatu jest     aktywny udział szkoły w prowadzeniu badań i obserwacji  środowiska w poprzedni roku szkolnym, w okresie  1 września 2017r. do 31 sierpnia 2018 r.,oraz  zaraportowanie minimum 100 wyników pomiarów do ogólnoświatowej bazy danych Programu GLOBE. My zgromadziliśmy znacznie więcej wyników  badań  atmosfery, bo                                      

                                     PRZESŁALIŚMY PRZESZŁO 13 tys. RAPORTÓW !!!

  

         Polska koordynator Programu GLOBE Elżbieta Wołoszyńska- Wiśniewska z UNEP/GRID                         w  Warszawie napisała:

Dziękuję bardzo za nieustającą aktywność w Programie, znacznie przekraczającą wskazane powyżej minimum :-) W dowód uznania przesyłam certyfikat

 

POŻEGNANIE    LATA

       21 września  w piątek Górowska Sekcja Astromoniczna, przy wsparciu z budżetu Gminy Góra,  zorganizowała ognisko połączone z obserwacjami nieba. Spotkanie odbyło się w Masełkowicach dzięki uprzejmości  Państwa Łopusiewiczów - SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!  W imprezie wzięło udział przeszło 30 osób - uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami oraz troje nauczycieli: Arkadiusz Bielecki, Anna Dębkowska i Justyna Waścińska.

         Spotkanie rozpoczęło się po godzinie 18:00. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z teleskopem Sky Watcher,przywiezionym przez  p. Bieleckiego.

     

      Wszyscy czekali na pojawienie się Księżyca, by móc oglądać z bliska jego powierzchnię. Niestety nadchodzący zimny zachodni  front pokrzyżował plany - chmury całkowicie zasłoniły gwiazdy i Księżyc. Na szczęście z pomocą przyszła aplikacja na smartfony  Star Walk 2 - umożliwia ona odnajdywanie i rozpoznawanie gwiazdozbiorów, planet , galaktyk i innych obiektów kosmicznych. Z aplikacją zapoznał wszystkich zainteresowanych Dawid Perzyński z klasy VII c. 

                 

          Po pieczonych kiełbaskach i zabawie przyszła pora na wykazanie się wiedzą astronomiczną. Uczniowie przystąpili do rozwiązywania quizu o Układzie Słonecznym składającego się z 20 pytań. Dla zwycięzcy czeka nagroda, a wyniki pojawią się już wkrótce.

           Po godzinie 20:15 zerwal się silny wiatr, który zwiastował zbliżanie się deszczowego frontu, a tym samym zakończenie spotkania.  Mimo tego każdy uczestnik powracał do domu zadowolony, że mógł spędzić ten piątkowy wieczór inaczej niż przed komputerem lub telewizorem i w przyjaznym gronie pożegnał lato.                                                         

                                  Przypominamy:

                                   rozpoczęła  się

                      ASTRONOMICZNA  JESIEŃ 

            miało to miejsce  w czasie,  gdy Słońce przeszło 

                      przez punkt równonocy jesiennej                                                                      ( Słońce góruje w zenicie nad równikiem),

                             a stało się to w niedzielę,   

                        23.09.2018  o godzinie 03:54.       

                             Cieszmy się jesienią smiley

             

Wczesnojesienne niebo

          Na początku jesieni na wieczornym niebie nadal dominują gwiazdozbiory letnie. W szczególności są to Lutnia, Łabędź i Orzeł. Ich najjaśniejsze gwiazdy, odpowiednio Wega, Deneb i Altair, tworzą wierzchołki tzw. Trójkąta Letniego. Łatwo jednak dostrzec też Jesienny Kwadrat. Tworzą go trzy gwiazdy konstelacji Pegaza (Markab, Scheat i Algenib) oraz jedna z jaśniejszych gwiazd gwiazdozbioru Andromedy.

            W tej ostatniej konstelacji widoczna jest galaktyka M31, obecnie potocznie nazywana Galaktyką Andromedy. Na niebie widzimy ją jako niewielką mgiełkę. Jest to najdalszy obiekt w kosmosie widoczny gołym okiem. Obserwacja wymaga jednak naprawdę ciemnego nieba, dlatego łatwiej odszukać ją na niebie przy pomocy lornetki. Pomocne okazują się także programy komputerowe typu planetarium, które pokazują bieżący wygląd nieba, aplikacje mobilne tego typu albo obrotowa mapka nieba.

           A w drugiej połowie jesieni czekmy na ORIONA, jednego z najbardziej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów    

                                                                                                              A.Bielecki

                                                                                                                                                                                                                                                                    

  

                                JESIENNE PORZĄDKI

          Z nowym rokiem szkolnym, po letniej przerwie, przyszła pora na odkurzenie naszej stacji. Kilka ostatnich miesięcy "przyozdobilo" ją w liczne pajęczyny, liście, pył i inne dodatki. 18 września młodzi naukowcy ze szkolnej grupy badawczej GLOBE z wielkim zapałem  i zaangażowaniem przystąpili do oczyszczania stacji  meteorologicznej. Dzięki ich wysiłkowi jest ona gotowa na jesienno-zimowe pomiary. 

          

          

 

WCIĄŻ  JESTEŚMY  LIDERAMI

Od 15 września ponownie zajmujemy pierwsze miejsce na świecie w badaniach chmur.

Udało nam się wyprzedzić USA, które przez ostatnie tygodnie dominowały

w pomiarach. Nasi uczniowie są niezawodni i udowadniają, że Górowcy Globowcy

są niekwestionowanymi liderami w badaniu chmur!

                                                                                                                    A.Bielecki

 

PO RAZ KOLEJNY JESTEŚMY PIERWSI !!!

W dniach od 15 marca do 15 kwietnia 2018r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnoświatowym konkursie Spring Cloud Challenge. Konkurs zorganizowała Amerykańska Agencja Kosmiczna  NASA. W przeciągu miesiąca z całego świata napłynęło do głównej siedziby GLOBE 56 515 obserwacji chmur z ponad 15 000 miejsc, z 99 krajów ze wszystkich kontynentów.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze znalazła się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o liczbę wprowadzanych obserwacji zachmurzenia. 62 osobowa grupa uczniów należących do Programu GLOBE wprowadziła w ciągu 30 dni aż 4431 obserwacji zajmując tym samym pierwsze miejsce.

 

Kilka dni temu otrzymaliśmy certyfikat za to szczególne osiągnięcie.

Jako nagrodę główną szkoła otrzymała również możliwość zorganizowania wykładu online z naukowcami z NASA. Wykład odbędzie się w październiku.

 

NASA stworzyło gratulacyjne wideo jako podziękowanie za udział w konkursie Spring Cloud Challenge .

                        

 

Ponadto 8 najlepszych szkół z całego świata, w tym nasza, otrzymało tytuł                                                 

                                          TOP OBSERVER 2018

Wszystkie obserwacje  nadesłane do głównej bazy GLOBE w Waszyngtonie pozwolą naukowcom z NASA w lepszym zrozumieniu danych satelitarnych z sześciu satelitów CERES. Chociaż instrumenty CERES wykorzystują zaawansowaną technologię, niektóre rodzaje chmur nie są łatwe do zidentyfikowania z kosmosu - na przykład cienkie, rzadkie chmury Cirrus. Dopasowując obserwacje wykonane na ziemi do obrazów z satelitów, naukowcy mogą uzyskać pozytywne identyfikacje tych trudnych do zidentyfikowania chmur. 

                                                                                                            A.Bielecki

                   

               HISTORYCZNA  MISJA

                    

Szkoła Podstawowa nr 1 wzięła udział w misji kosmicznej Parker Solar Probe. Za namową amerykańskiej agencji kosmicznej NASA zgłosiliśmy się do tego przełomowego programu.

Słońce to najbliższa Ziemi gwiazda. Ma ona kluczowy wpływ na ziemski klimat, nasze funkcjonowanie oraz egzystencje innych organizmów żywych. Zrozumienie procesów zachodzących na Słońcu zawsze było jednym z naukowych priorytetów. Celem misji Parker Solar Probe jest jeszcze lepsze poznanie naszej dziennej gwiazdy.

W ramach misji 12 sierpnia została wystrzelona sonda, która przeleci tak blisko Słońca, jak nigdy dotąd. Sonda o rozmiarach niewielkiego samochodu przeleci przez słoneczną atmosferę (koronę słoneczną) w odległości około 6 mln km od gwiazdy, czyli około 8,5 promienia Słońca (dla porównania odległość Ziemia-Słońce wynosi ok. 150 mln km). Naukowcy chcą sprawdzić, w jakiś sposób energia i ciepło przemieszczają się w koronie słonecznej. Zamierzają się też dowiedzieć, jak dokładnie działa przyspieszanie wiatru słonecznego i energetycznych cząstek wysyłanych przez naszą dzienną gwiazdę.

Aby dotrzeć do Słońca, sonda najpierw wielokrotnie przeleci koło Wenus, wykorzystując pole grawitacyjne planety do sukcesywnego zacieśniania orbity wokół Słońca. Ostatecznie sonda przeleci koło Słońca z prędkością około 700 tysięcy kilometrów na godzinę, w punkcie najbliższym gwieździe.

                                                        Sonda Parker Solar wystartowała z Przylądka Canaveral na Florydzie

Misja kończącej w tym roku 60 lat NASA nosi oficjalną nazwę "Touch the Sun" - dosłownie "Dotknij Słońca", bowiem sonda zbliży się na odległość ok. 6 mln km od jego powierzchni. Żaden obiekt nie był nigdy tak blisko Słońca! Słońce oglądane z tej odległości jest 30 razy większe niż na ziemskim niebie.

Dane naszej szkoly w dniu 12 sierpnia 2018r. zostały wysłane w kosmos na mikroczipie, na pokładzie sondy kosmicznej Parker Solar Probe. Misja potrwa do 2025 r. W ciągu swojej siedmioletniej misji Parker Solar Probe ma wykonać 24 okrążenia wokół Słońca, powoli zacieśniając swoją orbitę, dopóki nie zbliży się do niego na 6 milionów kilometrów. Wtedy też rozpędzi się ona do prędkości prawie 700 tysięcy kilometrów na godzinę, ustanawiając rekord na najszybciej poruszający się obiekt stworzony przez człowieka…i wtedy dotkniemy Słońca…

                             Certyfikat od NASA potwierdzający uczestnictwo Szkoly                        Podstawowej nr 1 w Górze w misji Solar Parker Probe

                                            

                                                                                                                           A.Bielecki

 

II  EDYCJA

SZKOLNEGO KONKURSU ASTRONOMICZNEG O

           

W czwartek 9 marca 2018r. miała miejsce II Edycja Szkolnego Konkursu Astronomicznego. Do konkursu przystąpiło 42 uczniów klas V - VII. Podobnie jak w zeszłym roku pytania dotyczyły głównie zjawisk zachodzących w obrębie Układu Słonecznego, a także podstawowych informacji związanych z badaniem Wszechświata.  Arkusz konkursowy zawierał 27 zadań, w tym 22 zadania zamknięte i 5 otwartych. Do zdobycia było 27 punktów.

 

WYNIKI

II  EDYCJI

                                              Szkolnego Konkursu Astronomicznego                                                                          

I miejsce

Domaszewska Julia    VI b

Dolatowski Igor          VI b

19 pkt.

 

II miejsce

Sławińska Weronika   VII a

18 pkt.

III miejsce

Dziewic Martyna         VII b

17 pkt.

wyróżnienie

Bretsznajder Julia    V a

Wildeman Wiktoria     VII b

16 pkt.

 


PIERWSZEGO DNIA WIOSNY

ROZPOCZĘLIŚMY BADANIA

W EUROPEJSKIEJ KAMPANII FENOLOGICZNEJ

           21 marca, gdy wszyscy razem świętowaliśmy nadejście kalendarzowej wiosny, szkolna sekcja

badawcza GLOBE rozpoczęła wdrażanie europejskiej kampanii fenologicznej. Tego dnia przy

wsparciu Pani Emilii Wawrzyniak oraz Pani Justyny Waścińskiej (obie panie przeszły szkolenie

i oficjalnie przystąpiły do programu GLOBE) wybrano do celów badawczych drzewo - gatunek BUK.

Drzewo zotało  odpowiednio  oznaczone, zaznaczono lokalizację, dokonano pomiarów wysokości

oraz obwodu pnia, jak również, co najważniejsze oznaczono cztery pączki, z których rozwiną się

liście i których obserwacja jest głównym elementem naszych badań. Te z pozoru mało istotne dane

wysyłane będą za pomocą aplikacji  GrowApp oraz DataEntry do centrum GLOBE, gdzie po analizie

pozwolą odpowiedzieć m.in. na pytanie  o stopień globalnego wzrostutemperatury na naszej

planecie.

BADANIA FENOLOGICZNE

W PROGRAMIE GLOBE

Co to jest fenologia?

Fenologia jest nauką, która zajmuje się badaniem zjawisk zachodzących w życiu roślin i zwierząt, w zależności od pór roku i zmieniających się warunków atmosferycznych.

Na podstawie faz rozwoju określonych gatunków roślin (ich  kwitnienie, rozwój liści, dojrzewanie owoców) wyznaczone zostały fenologiczne pory roku. Daty rozpoczęcia i zakończenia fenologicznych pór roku w poszczególnych latach mogą być różne, w zależności od panujących warunków pogodowych.

 

Dlaczego obserwacje fenologiczne są ważne?

Długość okresu wegetacji ma znaczący wpływ na:

• nasze zdrowie

• rolnictwo

• turystykę

• planowanie i realizację ochrony przyrody

• funkcjonowanie ekosystemów (np. ich odpornośćna zjawiska ekstremalne)

• interakcje pomiędzy biosferą a atmosferą (bilans energetyczny oraz węglowy)

 

Co obserwujemy w ramach kampanii fenologicznej GLOBE?

• zazielenianie się drzew, krzewów i trawstarzenie się drzew, krzewów i traw

• starzenie się drzew, krzewów i traw

 

Jakie gatunki drzew obserwujemy?

W ramach Europejskiej Kampanii Fenologicznej  obserwujemy 5 gatunków:

• brzoza brodawkowata

• buk zwyczajny

• czereśnia

• dąb szypułkowy

• leszczyna pospolita

Kiedy prowadzimy obserwacje?

                  

 

Aplikacja GrowApp

 

W badaniach będziemy z niej korzystać

                                             

 

W czym jest pomocna?

• Wspiera prowadzenie obserwacji fenologicznych

• Pozwala na pozyskiwanie i raportowanie informacji o zmianach w wyglądzie drzew na podstawie zdjęć

• Daje możliwość wyświetlania zebranych informacji na podkładzie danych

tematycznych

 


ROZPOCZĘLIŚMY NOWY

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT:

EUROPEJSKĄ KAMPANIĘ FENOLOGICZNĄ

                10 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 88 im. Poznańskich Koziołków w Poznaniu odbyły się pierwsze w tym roku warsztaty Programu GLOBE.

               Tytuł warsztatów: Czy drzewa sprawdzają prognozę pogody? Tematyka zajęć skupiała się wokół pomiarów atmosferycznych oraz badań roślinności i obserwacji fenologicznych prowadzonych w Programie. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak połączyć elementy obserwacji pogody oraz badania roślinności w uczniowskim projekcie badawczym. Ponadto, szukano pomysłów na to, jak w projekcie tym wykorzystać ciekawe aplikacje mobilne dostępne na tablety i smartfony. W trakcie warsztatów uczestnicy wykonywali  badania i obserwacje z wykorzystaniem protokołów GLOBE, a także raportowali dane do ogólnoświatowej bazy danych.

 

            

    Warsztaty poprowadziła Barbara Grześkiewicz (nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 88 w Poznaniu, wieloletnia szkolna koordynatorka Programu GLOBE, opiekun uczniowskich projektów badawczych realizowanych m.in. na ścieżce dydaktyczno-badawczej w Lasku Marcelińskim, którą zaplanowali sami uczniowie) oraz Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska (geograf z wykształcenia, edukatorka z zamiłowania; trenerka i koordynatorka Programu GLOBE w Polsce).

              Dzięki warsztatom oficjalnie przystąpiliśmy do Europejskiej Kampanii Fenologicznej.

      Naszą Szkołę reprezentował szkolny koordynator programu GLOBE Arkadiusz Bielecki

 


NASZ  PIERWSZY  WIELKI  SUKCES !!!

 

MAMY POTWIERDZENIE Z  NASA

JESTEŚMY NA PIERWSZYM MIEJSCU WŚRÓD 10 NAJLEPSZYCH

BADACZY CHMUR !!!

            8 marca 2018 otrzymaliśmy maila od członka NASA informującego, że zajmujemy pierwsze miejsce na świecie w badaniach chmur.

Hello,

Congratulations! You are one of the top 10 NASA GLOBE Clouds top observer for February 2018. You can see the complete list at 

https://www.globe.gov/web/marile.colonrobles/home/blog/-/blogs/top-10-cloud-observers-for-february-2018

The NASA GLOBE Clouds team sincerely thank you for your submissions and enthusiasm. We hope you participate of the NASA GLOBE Clouds Spring Data Challenge that will start on March 15, 2018! The top GLOBE and GLOBE Observer participants will get congratulated by a NASA scientist with a video posted on the GLOBE site. Click here to find out more about the Spring Data Challenge.

Thank you again!

Marilé

 

                 Poniżej komunikat ze strony Międzynarodowego Program GLOBE:

                  W programie bierze udział 31 908 szkół  z całego świata. Trzeba zaznaczyć, że to                    dzięki zaangażowaniu naszych uczniów ze szkolnej ekipy GLOBE zajmujemy tak silną                      pozycję w rankingu!

 


WYŻ, KTÓRY PRZYNIÓSŁ SMOG 1

         Wyżowa pogoda niczym kołdra nakrywa nad miastami zanieczyszczone powietrze. 6 marca we wtorek wieczorem sytuacja smogowa w wielu miejscach Polski, zwłaszcza na południu, była dramatyczna. W kilkunastu miastach jakość powietrza była fatalna.

           Słaby wiatr uniemożliwia wymianę powietrza. W związku z tym, choć jest nieco cieplej niż w ostatnich tygodniach i powstaje mniej zanieczyszczeń (związanych z ogrzewaniem domów), to jednak trują one znacznie bardziej. Dzieje się tak dlatego, że szkodliwe pyły utrzymują się przy powierzchni ziemi.

            Wieczorem we wtorek w naszym mieście sytuacja wyglądała następująco

    

Najgorzej było na Śląsku, w Małopolsce, na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.

 

                -------------------------------

              1) Źródło tvnmeteo.tvn24.pl  

 


NIECHLUBNY  REKORD    

Od początku istnienia stacji nie zanotowano jeszcze takiego stężenia pyłu PM10

13 lutego  o godzinie 21:00 stężenie w naszym mieście wyniosło 702 mg/m3  !!!

 

                 

 

          Również stężenie PM 2.5  było bardzo duże.

Wyniosło w tym dniu  402 mg/m!!!

 


GABLOTA INFORMACYJNA PROGRAMU GLOBE

          Od 2 lutego na parterze przy wejściu do szkoły umieszczane są najnowsze informacje programu GLOBE. Wśród nich na uwagę zasługuje codzienny poranny raport o stanie zanieczyszczenia powietrza smogiem oraz podsumowanie wysłanych pomiarów (nasze miejsce wśród szkół w Polsce, Europie i na Świecie). Raz w tygodniu w czwartki wywieszana jest lista uczniów, którzy w ciągu ostatniego tygodnia wysłali do głównej bazy GLOBE w Waszyngtonie największą ilość pomiarów.     

                                  


SZKOLENIE  DLA  NOWYCH  BADACZY

              1 lutego odbyło się szkolenie dla uczestników Programu GLOBE

             Omowiono kwestie związane z zakładaniem baz pomiarowych, wprowadzaniem wyników, założone również zostały nowe konta globowskie. Starsi stażem uczniowie dzielili aię wiedzą i doświadczeniem z młodszymi naukowcami. W szkoleniu wzięło udział przeszło 30 osób.

                   


MATERIAŁY   PROMOCYJNE

        W tym tygodniu ( 23 listopada 2017r,) otrzymaliśmy z Centrum UNEP/GRID-Warszawa materiały promocyjne Programu GLOBE. Wśród nich plakaty GLOBE, smycze, przypinki GLOBE Program, zakładki-linijki GLOBE Program, plakaty dotyczące badań fenologicznych . Ukłony i podziękowania dla naszej kraowej kordynator Pani Elżbiety Wołoszyńskiej-Wiśniewskiej smiley

 

                           


 

JESIENNE  SPOTKANIE  Z  GWIAZDAMI    

        W piątek 17 listopada członkowie działającej przy naszej szkole Górowskiej Sekcji Astronomicznej spotkali się na obserwacjach astronomicznych  połączonych z ogniskiem zorganizowanym dzięki dofinansowaniu ze środków gminnych.

              Dzień nie zapowiadał dobrej widoczności, a wcześniejsze prognozy zwiastowały chmury i deszcz. Jednak po południu zaczęło się przejaśniać, a białe chmury zastępował błękit nieba. Zgodnie z planem spotkaliśmy się w umówionym miejscu i po godzinie 18:00 ruszyliśmy kolumną około 10 samochodów w miejsce obserwacji, które dzięki swej uprzejmości i wsparciu udostępnili nam Państwo Kurzawa z Nadleśnictwa Góra Śląska.

             Po rozbiciu obozu badawczego część grupy zgromadziła się przy teleskopie SkyWatcher, część natomiast przysiadła przy ognisku , nad którym z lekka kołysał się ruszt z kiełbaskami.

         Za pomocą laserowych wskaźników odszukaliśmy najbardziej charakterystyczny zbiór gwiazd  jesiennego nieba – Gwiazdozbiór Pegaza.  Obserwowaliśmy również Gwiazdozbiory Byka, z którego wyleciało w międzyczasie kilka taurydów , czyli meteorównależących do rojuktórego maksimum przypadło na 12 listopada. Wspaniale prezentował się również Gwiazdozbiór Łabędzia , zwany Krzyżem Północy.

              Po godzinie 19:30 gościnnie zawitał Pan Adam Sikora, pasjonat astrofotografii i członek  wrocławskiej grupy astronomicznej. Dzięki dużej wiedzy i doświadczeniu Pana Adama dowiedzieliśmy się jak przygotować teleskop do obserwacji, a także usłyszeliśmy o podstawach astrofotografii. Następnie nasz gość pomógł nam odszukać kilka ciekawych obiektów na listopadowym niebie. Były to m.in. Gromada Ważka NGC 457, Podwójna Gromada Perseusza NGC 869 oraz NGC 884, Plejady M45 oraz największa zdobycz nocnych obserwacji -Galaktyka Andromedy.

         Robiło się chłodno, chwytał pierwszy mróz, więc skupiliśmy się przy ognisku, gdzie czekały już na nas kiełbaski, a Pani Basia umilała czas grą na gitarze.  Przy śpiewie, cieple ogniskai gwiazdach spędziliśmy przeszło trzy niezapomniane godziny.

              Wpiątkowym spotkaniu wzięły udział 33 osoby.

                                                                                                                          

 

                                                                                                               Opiekun Górowskiej Sekcji Astronomicznej

                                                                                                                                                     Arkadiusz  Bielecki     


 

     JESTEŚMY  W  PROGRAMIE GLOBE     

          W dniu 12 października 2017r. nasza szkoła  przystąpiła do międzynarodowego programu badawczego GLOBE.

          Program GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment) jest programem, który skupiając uczniów, nauczycieli i naukowców umożliwia poznawanie globalnych problemów środowiska.W ramach Programu w 111 krajach świata, funkcjonuje sieć prawie 30000 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, badających problemy środowiska przyrodniczego oraz dzielących się informacjami z tego zakresu z całą międzynarodową społecznością.

        

                                                                                           

           Program ma mocne podstawy merytoryczne opracowane przez naukowców amerykańskich (m.in. NASA). W Polsce nad merytoryczną poprawnością Programu czuwa Rada Naukowa Programu GLOBE w skład której wchodzą specjaliści z poszczególnych dziedzin będących przedmiotem działań.

                                             

         Obecnie w naszej szkole działa 20 osobowa grupa badawcza, która codziennie w południe słoneczne dokonuje obserwacji nieba. Wyniki obserwacji przesyłane są do głównej bazy programu GLOBE w Waszyngtonie. Wkrótce rozpoczniemy przesyłanie wyników pomiarów z elektronicznej stacji meteorologicznej Davis znajdującej się na naszej stronie. Uczniowie należący do programu GLOBE otrzymali specjalne loginy i hasła umożliwiające logowanie do międzynarodowego systemu i utworzenie własnego punktu pomiarowego, z którego wysyłają wyniki pomiarów. Uzyskane wyniki zestawiane na specjalnych formularzach przesyłane są drogą internetową do bazy danych Programu. Formularze i strona internetowa programu są w języku angielskim.

     Wszystkie te działania są prowadzone pod kierunkiem szkolnego koordynatora Pana Arkadiusz Bieleckiego, który został przeszkolony dla potrzeb Programu i utrzymuje ścisły kontakt z koordynatorem krajowym.  

Misję Programu GLOBE można zdefiniować w trzech następujących punktach:

1) Kształtowanie świadomości ekologicznej poprzez aktywne uczestnictwo w ochronie środowiska naturalnego.

2)  Podnoszenie umiejętności badawczych młodzieży w zakresie fizyki, chemii, biologii, geografii i matematykI

3)    Propagowanie naukowego podejścia do badania zjawisk przyrodniczych

SPONSORZY I PARTNERZY  PROGRAMU  GLOBE

Urząd Miasta i Gminy Góra

 


DOPOSAŻENIE  STACJI 

           Górowska stacja meteorologiczna, która funkcjonuje od czerwca , zyskała w sierpniu dodatkowe czujniki. Dzięki wsparciu Pani Burmistrz i dofinansowaniu z gminnego budżetu, możliwe było doposażenie stacji w  czujnik promieniowania słonecznego, czujnik promieniowania UV,  czujnik i nadajnik temperatury i wilgotności gleby, a także czujnik temperatury przy gruncie, który będzie informował o przymrozkach.   


 

POCZĄTKI  POMIARÓW    

       Przy nowo powstałej stacji  meteorologicznej od razu skupiła się grupa zainteresowanych uczniów. Nawet kilka razy w tygodniu uczniowie klas piątych i szóstych spotykali się po zajęciach lekcyjnych by wspólnie poznawać możliwości pomiarowe urządzenia  Davis Vantage Pro 2. Był to zalążek mającej wkrótce powstać sekcji badawczej. Uczniowie uczyli się obsługi stacji, odczytywania pomiarów z komunikatu meteorologicznego, omawiali wyniki swoich obserwacji i prognozowali pogodę.

 


 

                       STACJA  METEOROLOGICZNA                             PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W GÓRZE

 

           10 maja 2017r. została zamontowana na wewnętrznym dziedzińcu szkoły przy ul.Konopnickiej     stacja meteorologiczna Davis Vantage Pro 2. Stacja badawcza powstała w wyniku realizacji projektu     pn. ,,Szkolny Program Badawczy Globe", którego pomysłodawcą i koordynatorem jest nauczyciel         matematyki - Pan Arkadiusz Bielecki. Od  pierwszego dnia  gromadzone są dane na temat bieżącej       pogody. Dane te odczytywane są w odstępach 5 minutowych  i zapisywane   w bazie danych,   co           pozwala na dokładną analizę stanu pogody. 

                                                         

 

             Model Vantage Pro 2 jest pierwszą i jedyną stacją tego typu, która używa do transmisji      radiowej  metody rozpraszania widma w systemach szerokopasmowych (FHSS). Dzięki nadajnikowi o dużym zasięgu wszystkie mierzone wartości przesyłane są do serwera, który gromadzi zmienne meteorologiczne ostatnich 24 godzin, miesięcy lub lat, a także pozwala odczytać własną prognozę pogody. Dokładność pomiarów odpowiada standardom WMO , czyli Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Urządzenie wyposażone zostało w nowoczesny czujnik, który łączy deszczomierz, detektory temperatury i wilgotności powietrza, jak również wiatromierz i barometr.  Ten jeden czujnik zbiera wszystkie dane , które następnie trafiają do serwera, a stamtąd do sieci.  Dzięki temu każdy mieszkaniec powiatu górowskiego ma możliwość śledzenia aktualnych warunków pogodowych w każdym miejscu i w każdej chwili.

Uroczyste otwarcie stacji nastąpiło w dniu 1 czerwca podczas szkolnego festynu. W otwarciu uczestniczyli zaproszeni goście, w tym: Burmistrz Góry - Pani Irena Krzyszkiewicz, Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu - Pani Izabela Baranowska, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej - Pan Arkadiusz Szuper, Specjalista d.s. ochrony lasu i edukacji Nadleśnictwa Góra Śląska - Pani Barbara Chrystman - Kurzawa, sołtys Jastrzębiej - Pan Krzysztof Witko, Prezes Koła Pszczelarzy - Pan Józef Kaźmierczak oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Magdalena Wosik,

                                     

 

              Po uroczystym przecięciu wstęgi pierwszej w gminie stacji meteorologicznej  zaproszeni               goście udali się do sali informatycznej na krótki pokaz możliwości pomiarowych urządzenia                   badawczego.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze
    ul. Marii Konopnickiej 2
  • ul. Szkolna 2: 65 543 24 52
    ul. M. Konopnickiej 2: 65 544 46 02

Galeria zdjęć