Programy, projekty i innowacje pedagogiczne.

        • Innowacje pedagogiczne

        • 1. INNOWACJA PEDAGOGICZNA

                            programowo-metodyczna

          Imię i nazwisko autora:   Helena Radoszko 

           

          Temat innowacji:

          Innowacja  „Magia czy rzeczywistość”

          została opracowana zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego i obejmuje materiał o treściach związanych z przyrodą.

           

          Innowacja pedagogiczna Magia czy rzeczywistość została opracowana w związku z aktualnymi potrzebami dzieci oraz wymogami edukacyjnymi zawartymi w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Zależy mi na tym, aby wiedza przestała być tylko teorią, a stała się opisem otaczającego świata w kontekście rozszerzonym. Te innowacyjne zajęcia sprawią, że zdobywana wiedza będzie przyswajana w przyjazny sposób poprzez zabawę, działanie i doświadczanie. Zajęcia w takiej formie wpłyną nie tylko na aktywizację grupy świetlicowej, ale również na rozwój wychowanków w stopniowym poznawaniu otaczającego  świata. W rzeczywistości zachęcą uczniów do eksperymentowania, przetwarzania i nabywania umiejętności praktycznych przydatnych w dalszym życiu.

          „Umysł jest jak spadochron – lepiej działa, gdy jest otwarty.” (Steve Cole)

          Ciekawość jako chęć poznania czegoś, pragnienie zdobycia wiedzy, doświadczenie otaczającego świata, jest naturalną potrzebą i aktywnością młodego człowieka. Pcha dzieci  w kierunku eksploracji i eksperymentowaniu, dzięki którym odkrywają zasady funkcjonowania świata.

          Innowacja pedagogiczna jest skierowana głównie do uczniów edukacji wczesnoszkolnej, uczęszczających do świetlicy szkolnej.

           

          Termin wprowadzenia i czas trwania innowacji: Okres od września do maja 2023/2024 r. 

          Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa nr.1 im. Bolesława Prusa w Górze świetlica szkolna. 

          Świetlica szkolna pełni bardzo dużą rolę w realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych szkoły, ponieważ stanowi ważną formę pomocy dziecku i rodzinie. Jest miejscem przeznaczonym do spędzania czasu wolnego, a także miejscem wychowania poza zajęciami edukacyjnymi. Ma na celu kształtowanie umiejętności współpracy i współdziałania w grupie, rozbudzanie inicjatywy twórczej, zapewnienie warunków do osiągania powodzenia i sukcesu szkolnego, wychowanie dla bezpieczeństwa – rozwijanie u dzieci nawyków kulturalnego zachowania się na co dzień oraz poszanowania godności drugiego człowieka oraz zaspokajanie potrzeb fizycznych i psychofizycznych uczniów. Świetlica szkolna jest przede wszystkim miejscem, w którym dzieci chcą przebywać, ponieważ czują się bezpiecznie ale również ciekawie spędzają czas, dlatego propozycja zajęć – nauka przez zabawę. 

          Dlatego podkreślam w innowacji rolę EDUKACYJNĄ, która polega na uwzględnieniu indywidualnych możliwości potrzeb i zainteresowań oraz stworzenie każdemu dziecku warunków do odniesienia sukcesu. Skupia się również na rozbudzaniu ciekawości poznawczej, rozpoznawaniu uzdolnień i mocnych stron dziecka. 

          Rodzaj innowacji Innowacja programowo-metodyczna. 

          Zakres   Innowacja  „Magia czy rzeczywistość” została opracowana zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego i obejmuje materiał o treściach związanych z przyrodą. 

           

          Opis innowacji oraz celowość jej wprowadzenia, spodziewane efekty 

          Edukacja wczesnoszkolna to pierwszy etap kształcenia, którego zadaniem jest wszechstronny rozwój osobowości dziecka. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym charakteryzuje naturalna ciekawość tego, co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych dziecka. Niektóre eksperymenty mogą wydawać się trudne, bo są związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to jednak dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki. Wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji szkolnej. 

          Świetlica szkolna jest doskonałym miejscem do realizacji zabaw badawczych i eksperymentów. Diagnoza którą prowadziłam  wcześniej jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej wskazywała na duże zainteresowanie dzieci badaniem zjawisk zachodzących w przyrodzie. Proponowana innowacja jest więc wyjściem naprzeciw zdiagnozowanym zainteresowaniom dzieci. Innowacja skierowana jest do uczniów klasy I-III szkoły podstawowej uczestniczących w zajęciach świetlicowych. Celem innowacji jest rozwijanie zainteresowań dzieci, rozbudzanie w nich naukowej pasji poprzez pokazanie, że nauka to ciekawa przygoda, oraz uświadomienie dzieciom, że zdobywanie wiedzy może być świetną zabawą. Proponowane zajęcia mają również na celu rozwijanie umiejętności logicznego, kreatywnego myślenia i wyciągania wniosków. Poprzez innowacyjne formy zajęć rozbudzona zostanie ciekawość świata, potrzeba rozwijania zainteresowań i aktywności życiowej, zdobywania nowej wiedzy i poznawania najbliższej okolicy. Wykorzystuje naturalną zdolność do nabywania nowych umiejętności i nawiązywania prawidłowych relacji z innymi ludźmi.

           

           Cele ogólne:

            rozwijanie zainteresowań dzieci, 

          wzbogacanie u uczniów zasobu wiadomości i umiejętności,

            kształtowanie systematyczności, 

          popularyzacja przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, 

          kształtowanie wrażliwości i poczucia estetyki,

            rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, 

          ukazanie związku nauki z życiem codziennym, 

          inspirowanie dzieci do zwracania uwagi na otaczający świat, 

          rozwijanie umiejętności formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych. 

          Cele szczegółowe: stymulowanie rozwoju kreatywności, logicznego myślenia i ekspresji twórczej, poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie, poznanie nowych pojęć, eksperymentowanie, stosowanie pozytywnych wzmocnień i wygaszanie negatywnych, rozwijanie poczucia własnej wartości poprzez osiąganie sukcesów, utrwalanie oraz przyswajanie nowej wiedzy poprzez gry i zabawy ruchowe, integracyjne, dydaktyczne, wykonywanie prac plastycznych, zajęcia tematyczne, pomoc w przezwyciężaniu trudności, nauka wytrwałości, otwartości na to co nowe, samodzielności, wzmacnianie koncentracji uwagi, rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i rozumienia poleceń, budzenie szacunku do innych ludzi oraz samego siebie. 

           

          Proponowane działania Prowadzenie, raz w tygodniu, zajęć badawczych, które będą obejmowały dziesięć grup tematycznych. 

          Realizację innowacji rozpocznę od zajęć wprowadzających, na których zapoznam dzieci z zasadami bhp, wspólnie ustalimy zasady obowiązujące podczas zajęć oraz stworzymy kodeks badacza przyrody. 

          1. Świat roślin i zwierząt.

          2. Tajemnice zwykłej wody. 

          3. Powietrze

          4. W świecie dźwięków. 

          5. Wszechświat i jego sekrety. 

          6. Chemia –ciekawostki. 

          7. Ciekawa fizyka. 

          8. Elektryczność 

          9. Magnetyzm 

          10. Ekorewolucja 

           

          Podczas realizacji zajęć będzie miało miejsce m.in.:

            wykonywanie doświadczeń i eksperymentów fizyczno-chemicznych, 

            prowadzenie obserwacji świata roślin i zwierząt, 

            samodzielne wykonywanie wytworów m.in. przedmiotów z gliny, masy papierowej, plasteliny, obrazów, 

            empiryczne poznawanie świata roślin i zwierząt, 

            prowadzenie hodowli, 

            poznawanie sprzętu badawczego np. mikroskopów, teleskopu,

            projekcja filmów tematycznych,

            zorganizowanie warsztatów, podczas których dzieci wystąpią w roli naukowców 

          Formy i metody pracy 

          Podczas realizacji innowacji wykorzystywane będą różnorodne formy i metody pracy, dostosowane do poziomu wiedzy, możliwości i doświadczeń życiowych uczniów. Najbardziej efektywne będą metody oparte na działaniu dziecka, czyli metody oparte na poznaniu wielozmysłowym i przeprowadzaniu badań, doświadczeń i obserwacji. Proste zajęcia badawcze, rozwiązywanie zadań otwartych, to sposoby na nowe spotkania, odkrywanie, penetrowanie, poszukiwanie, co sprawia, że dziecko odkrywa świat, samodzielnie gromadzi doświadczenia. Sposoby te mają niezwykłą wartość poznawczą. 

          Proponowane metody podzielić można na

          metody bezpośredniego poznawania przyrody: obserwacja, proste doświadczenia i eksperymenty, pokaz 

          metody pośredniego poznawania przyrody: filmy przyrodnicze, literatura popularnonaukowa, strony www, objaśnienia/wyjaśnienia, opis, odczyt 

          metody aktywizacyjne: metoda gier i zabaw, zabawy integracyjne, burza mózgów, gry dydaktyczne, wywiady, dyskusje, ćwiczenia dramowe.

           

           Formy pracy: 

          Podczas zajęć stosowane będą formy indywidualne, grupowe i zespołowe. 

          Zajęcia prowadzone z zastosowaniem metod aktywizujących. 

          Konkursy, gry i zabawy tematyczne/integracyjne/ruchowe/dydaktyczne.

           

          Efekty dla uczniów

           Dzięki udziałowi w zajęciach badawczych uczniowie będą mieli możliwość rozwijania zainteresowań oraz rozbudzania ciekawości poznawczej. Nową wiedzę i umiejętności zdobywali będą w sposób empiryczny. Aktywnie uczestniczyć będą w różnorodnych formach aktywności. Odczują satysfakcję z odniesionych sukcesów. Rozwiną umiejętność twórczego myślenia i kreatywność. Dzięki proponowanym zajęciom dzieci poprzez zabawę i samodzielne działanie poznają fascynujący świat nauki. 

          Efekty dla szkoły 

          Pozytywny wizerunek szkoły dzięki dbałości o wieloaspektowy rozwój uczniów.

            Wzrost atrakcyjności zajęć. 

          Wzbogacenie oferty edukacyjnej.

           Ewaluacja: 

          Oceny efektywności, skuteczności oddziaływań dokonam na podstawie: 

          obserwacji dzieci, 

          rozmów z uczniami i rodzicami. 

          Po każdym semestrze nastąpi podsumowanie zajęć.

           Uwagi do realizacji Przedstawiony plan innowacji będzie modyfikowany w zależności od potrzeb i zainteresowań dzieci. Zajęcia mają sprawiać dzieciom radość. Będziemy pracować i bawić się, łączyć przyjemne z pożytecznym.

           

          2. INNOWACJA PEDAGOGICZNA

           z języka polskiego

          Oswoić lektury szkolne

          Czytanie książek to najpiękniejsza

          zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

           

          Wisława Szymborska

           

          Autor: Anna Kobus – nauczyciel języka polskiego

          Tytuł : „ Oswoić lektury szkolne”

          Czas realizacji: 09.2023 – 05.2025

          Adresat: uczniowie klas IV , V, V I

          Rodzaj innowacji: metodyczna

           

          1. RODZAJ INNOWACJI I OPIS:

           

          Innowacja metodyczna polegać będzie na wprowadzeniu zmian w procesie nauczania – uczenia się w zakresie stosowania nowych metod i form pracy z uczniem oraz prezentacji materiału.

          Literatura może dostarczyć wielu pozytywnych wzorców, pobudzić kreatywność, otworzyć

          umysł na potrzeby innych, budzić wrażliwość i empatię. Tego coraz mniej w młodym pokoleniu, dla którego komputer, smartfon i telewizja stały się konkurentem książki. Chcę pokazać piękno ukryte w literaturze, bogactwo słownictwa, wartości i różnorodnych znaczeń.  Lekcje języka polskiego stanowią miejsce spotkań ucznia z tekstem literackim, aby ten proces przebiegał prawidłowo, uczeń powinien z chęcią sięgać po książkę. Innowacja “ Oswoić lektury szkolne” ma na celu uatrakcyjnienie tego procesu, wprowadzenie elementów zabawowych, nowatorskich, metod i technik aktywizujących oraz wykorzystanie technologii informatycznej.

           

          2. CELE INNOWACJI

           

          Celem głównym innowacji jest zaszczepienie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury.

           

          Cele szczegółowe:

           

          • zaktywizowanie ucznia i nakłonienie go do twórczej pracy, która zachęca do czytania;
          • zaznajomienie z treścią szkolnych lektur;
          • wzbogacenie wiedzy ogólnej i słownictwa;
          • rozwijanie logicznego myślenia – wyodrębnianie związków przyczynowo – skutkowych;
          • rozwijanie umiejętności oceniania postaw i zachowań bohaterów;
          • doskonalenie tworzenia wypowiedzi ustnych – wyrażania opinii, poglądów, sądów, argumentowania;
          • kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem;
          • stworzenie możliwości dzielenia się swoimi umiejętnościami z innymi;
          • podejmowanie działań twórczych samodzielnie lub zespołowo;
          • rozwijanie poczucia własnej wartości i odpowiedzialności za powierzone obowiązki;

           

          Oczekiwane efekty:

          • wzrost zrozumienia lektur szkolnych,
          • podniesienie poziomu czytelnictwa,
          • wykształcenie u uczniów pozytywnego stosunku do czytania,
          • umiejętność dostrzegania kontekstów historycznych, biograficznych,
          • wzajemne wyjaśnianie sobie treści lektur,
          • tworzenie przez uczniów interaktywnych treści,
          • sprawne wykorzystanie internetu i narzędzi multimedialnych,

           

          3. METODY I FORMY PRACY

           

          Innwoacja ma służuć inspirowaniu uczniów do bycia kreatywnym, do tworzenia własnych “obrazów” lektur. Zależy mi na tym, aby uczniowie czytali utwory przewidziane w podstawie programowej, a prezentacja przeczytanej lektury odbywała się w  innowacyjny sposób. Stąd pomysł na wykorzystanie między innymi nowoczesnych technologii, które nie tylko są atrakcyjne dla uczniów, lecz także wyzwalają w nich kreatywność i zachęcają do działania. Metody pracy będą atrakcyjne i nieszablonowe.

          Praca będzie miała charakter zbiorowy i indywidualny.

           Podczas lekcji uczniowie:

          • Będą tworzyć pomysłowe lapbooki ( zbiór najważniejszych zagadnień na określony temat, uczeń komponuje je w dowolnej formie używając fiszek , wklejek, skrytek, zaszyfrowanych informacji).
          • Będą tworzyć memy, krótkie filmy lub książki dotyczące lektur.
          • Będą pracować metodą stacji zadaniowych ( przygotowane materiały dotyczące lektur tniemy na części , w klasie przygotowujemy tyle miejsc pracy ile jest zdań i oznaczamy je tabliczkami z numerami. Numer stacji to jedno zadanie. Na początku ustalamy numer stacji, od której uczniowie zaczną pracę. Po wykonaniu zadania uczniowie przechodzą do kolejnych miejsc pracy. Rozwiązane zadania uczniowie umieszczają na stole. Uczniowie mogą pracować grupach, w parach lub pojedynczo)
          • Będą pracować metodą dramy - wchodzenia w rolę ( każdy uczeń po wcześniejszym wylosowaniu bohatera , przygotowaniu stroju i atrybutu,  będzie miał za zadanie zaprezentować się przed resztą klasy. Zostanie stworzone “pudełko tekturowe” - gromadzące przedmioty jednoznacznie kojarzące się z obowiązkowymi lekturami w klasach 4-6
          • Będą pracować metodą “wędrującego zeszytu” ( Uczniowie rozpoczynają redagowanie opowiadania twórczego na określony temat, następnie po kilku minutach przekazują zeszyt  następnym osobom, które dopisują dalszą część historii tak, aby opowieść miała sens. Pod koniec lekcji zeszyty wracają do swoich właścicieli).

           

           

          4. EWALUACJA

           

          • Wystawa prac uczniów w sali numer 14, na korytarzu szkolnym.
          • Ankietowanie uczniów.
          • Sprawozdanie z przeprowadzonej innowacji.

           

          3. INNOWACJA PEDAGOGICZNA

           organizacyjno-metodyczna

          Autor – Helena Radoszko

          Czytanie nie boli - Book Cafe  z księgarnią społeczną  w Szkole Podstawowej nr 1

          im. Bolesława Prusa w Górze

          Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze

          Autor: Helena Radoszko

          Temat: Czytanie nie boli –Book Cafe z księgarnią społeczną

          w Szkole Podstawowej nr 1 im. B. Prusa w Górze

          Przedmiot: edukacja czytelnicza

          Rodzaj innowacji:  organizacyjno-metodyczna

          Data wprowadzenia: 1.12. 2019

          Data zakończenia: 1.03.2023 r

          Zakres innowacji:

          Adresatami innowacji są uczniowie klas 1 - 8 oraz ich rodziny

          Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach pomocy charytatywnej, którą prowadzi szkoła.

          Niniejsza innowacja ma na celu propagowanie czytania jako alternatywnej formy spędzania wolnego czasu

           Ma ona także zachęcać i motywować uczniów  do pomagania innym, kształtowania  empatii oraz szerzenia idei wolontariatu.

           

          Motywacja wprowadzenia innowacji:

          Innowacja - Czytanie nie boli -   Book Cafe z księgarnią społeczną w Szkole Podstawowej nr 1 im. B. Prusa w Górze jest moją odpowiedzią na potrzebę czytania i pomagania osobom chorym na chorobę nowotworową, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla I i II etapu edukacyjnego.

          Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz przeprowadzonych diagnoz  pracy w szkole podstawowej zauważyłam, że uczniom coraz bardziej brakuje jako formy spędzania wolnego czasu kontaktu z literaturą, którą zastąpiły media i gadżety elektroniczne. Dlatego też główną przyczyną opracowania innowacji  była potrzeba  zwrócenia uwagi na nadmierne zainteresowanie elektroniką uczniów i ich bliskich.

           

          Opis innowacji:

          II. Wstęp

          „Czytanie nie boli!”- to innowacja z zakresu edukacji czytelniczej skierowana w roku szkolnym 2019/2020 do uczniów klas I – VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze.

          Wychowanie do czytania jest pracą żmudną i wieloletnią. Powinno rozpocząć się jak najwcześniej.

          W Polsce systematycznie maleje liczba aktywnych czytelników. Fakt, że dzieci i młodzież mało czytają, przekłada się na ubożenie słownictwa uczniów, nieumiejętność wyrażania własnych myśli i sądów, dlatego istotne jest zachęcanie do czytania i wypracowywanie nawyków czytelniczych.

          Pamiętajmy, że nikt nie rodzi się czytelnikiem, a zamiłowanie do czytania musi być pobudzone przez inne osoby.

          W realizacji innowacji niezbędne jest współdziałanie  nauczycieli.

           

          II. Założenia ogólne

          1. Innowacja skierowana jest do uczniów klas I – VIII oraz ich bliskich
          2. Główne założenia pracy na innowacyjnych zajęciach:

          - wykorzystanie zasobów zebranych w trakcie zbiórki książek

           - zapoznanie z różnorodnymi gatunkami literackimi

           - wdrożenie pracy metodą projektu

           

                                               III. Cele innowacji

          Cel główny:

          PROMOCJA LITERATURY I CZYTELNICTWA WŚRÓD UCZNIÓW

          Założeniem innowacji jest kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci oraz kształtowanie postaw dziecka.

           

           

          Cele szczegółowe:

          – zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę piękną i książki popularnonaukowe,
          –  poprawa stanu czytelnictwa w szkole,
          – rozwijanie wyobraźni dziecięcej, odwoływanie się do dziecięcych uczuć i wrażliwości,
          – przygotowanie do poszukiwania potrzebnych informacji i materiałów,
          – doskonalenie umiejętności językowych,
          – wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu,
          – wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości, uczenie wartości moralnych,
          – zapobieganie uzależnieniom od telewizji, telefonów komórkowych  i komputerów,
          – rozwijanie zainteresowań – literackich, przyrodniczych, geograficznych itp.,

          – uświadomienie rodzicom roli książki i nawyku czytania w procesie edukacji i życiu dziecka.

           - poprawa stanu czytelnictwa w szkole,

           - zachęcanie do pomagania w trakcie akcji charytatywnych prowadzonych w szkole

           - kształtowanie u uczniów postawy empatii

           - przygotowanie uczniów do dalszych działań w wolontariacie

          -  integrowanie społeczności szkolnej.

           

           

          IV. Metody i formy

          Proponowane metody pracy :

          - metody aktywizujące : metoda projektu, burza mózgów, symulacja, dyskusja ( fabryka pomysłów), skojarzenia, ekspresja literacka, działania terenowe,

          - ćwiczeń praktycznych : wykonywanie plakatów, gazetek tematycznych, konkursy plastyczne,

          - oglądowe: wystawa książek w księgarni społecznej, prezentacje,

          - słowne : wywiady, pogadanki,  praca ze zgromadzonymi książkami, prelekcje

           

          Formy organizacyjne :

          1. Zespołowe ( grupowe)
          2. Indywidualne

          V. Przewidywane osiągnięcia (korzyści wdrożenia innowacji)

          Uczniowie doświadczają:

          • wzmocnienia samooceny, potrzeby przynależności do społeczności szkolnej
          • rozbudzania empatii
          • wdrażania do samodzielnego formułowania myśli, poglądów
          • dzielenia się własnymi przeżyciami po przeczytanej książce
          • rozwijania kompetencji językowych ucznia ( m.in. wzbogacenie słownictwa, dbałość o poprawność stylistyczną i gramatyczną wypowiedzi, wypowiadanie się na temat ciekawych pozycji literackich
          • uczniowie więcej czasu poświęcają na czytanie i wolontariat, w naturalny sposób unikają ciągłego kontaktu ze smartfonem, laptopem itp.

          Nauczyciel:

          • wykorzystuje możliwości współpracy z rodzicami w czasie przygotowywania w ramach innowacji „Czytanie nie boli” działań charytatywnych
          • staje się przewodnikiem dla uczniów po świecie książki

             VI. Tematyka zajęć

          Zagadnienia zostały opracowane w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego dla I i II etapu edukacyjnego. Są one kontynuacją tematyki w zakresie edukacji społecznej i czytelniczej, uzupełniają ją, poszerzają. Przewidziano realizację kilku bloków tematycznych:

          Np.:

          1. Otwieramy Book Cafe, a w niej pierwszą księgarnię społeczną, w jej ramach pomagamy rodzicom z chorobą nowotworową.

           

          1. „Literacka mapa Polski” – wykonanie mapy Polski z naniesionymi miejscami urodzin autorów piszących książki dla dzieci, poprzedzone czytaniem fragmentów ich twórczości. – nauczyciele biblioteki, wychowawcy klas .

           

          1. Festiwal czytania wierszy i fragmentów książek w Book Cafe – uczniowie klas V czytają uczniom klas I – nauczyciele biblioteki, nauczyciele poloniści, wychowawcy klas pierwszych.

           

          .

          1. Spotkanie w Book Cafe pod hasłem „Zaprezentuję ci moje ulubione książki”– przygotowanie przez chętnych uczniów z klas III – VI prezentacji multimedialnych opowiadających o ich ulubionych książkach – nauczyciele biblioteki we współpracy z wychowawcami klas.

          „Maraton czytania w Book Cafe” – uczniowie I – VIII na Dzień czytania

          1.  Książki na przerwie  – nauczyciele biblioteki, wszyscy nauczyciele.
          1. „Pogubione literki w trawie – piknikowe czytanie” – czytanie ulubionych książek uczniów z nauczycielami, rodzicami, dziadkami na łonie przyrody w czasie dnia bez plecaka we wrześniu
          1. Akcja charytatywna na rzecz Arka Gustawa dyrektora Domu Kultury w Górze

           

          VII. Ewaluacja

          W celu uzyskania informacji zwrotnej nauczyciel przeprowadzi:

           - ankietę dotyczącą czytania i jakości wolnego czasu poświęconego czytaniu literatury

           - rozmowy indywidualne i grupowe z uczniami,

           - rozmowy z rodzicami.

          Szczegółowa analiza wyników ankiety, przeprowadzonych rozmów oraz wyników klasyfikacji pozwoli ocenić stopień realizacji zamierzonych celów. Działania te pomogą wyciągnąć wnioski, zaplanować pracę i ewentualnie zmodyfikować metody pracy. Podjęta zostanie także decyzja o ewentualnej kontynuacji innowacji w Szkole Podstawowej nr 1 w Górze.

           

          VIII. Spodziewane efekty

          • Wpływ na uczniów:
          • rozwój zainteresowania różnorodnymi gatunkami literackimi
          • zaangażowanie uczniów i ich rodzin w wolontariat i pomoc charytatywną osobom z chorobą nowotworową.
          • ukierunkowanie na alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, wolne od smartfonów, laptopów, tabletów itp. gdzie zachęcamy do sięgnięcia po książkę, która fantastycznie bawi i uczy
          • nabywanie i utrwalanie pozytywnych wzorców zachowania
          • budowanie właściwych relacji w społeczności szkolnej
          • Wpływ na pracę szkoły:
          • podnoszenie jakości pracy szkoły poprzez efektywne rozwijanie kompetencji czytelniczych.
          • rozwój jakości czytania wśród uczniów
          • indywidualizacja nauczania – podnoszenie wyników edukacyjnych uczniów
          • promocja szkoły w środowisku lokalnym i ogólnopolskim poprzez pomoc charytatywną promowaną w Księgarni Społecznej
          • organizowanie wspólnie z rodzicami różnorodnych społecznych inicjatyw.

           

           

          IX. Podsumowanie

          Niniejsza innowacja ma na celu zaprezentowanie korzyści płynących z czytania w wolnym czasie oraz świadomego pomagania drugiemu człowiekowi.

           

          4. Innowacja

          Zabawy z kodowaniem”

          Anna Kurpiel

          Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze

          Autor: Anna Kurpiel

                          Temat:Zabawy z kodowaniem

                           Rodzaj innowacji:metodyczno - programowa

                           Data wprowadzenia:01.09.20123r.

                           Data zakończenia:21.06.2024r.

          Zakres innowacji:

          Adresatami innowacji są uczniowie klasy „1a”. Czas realizacji obejmuje rok szkolny 2023/2024 z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Zajęcia odbywać się będą w ramach zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia razy w tygodniu. Prowadzone będą z wykorzystaniem plansz do kodowania, kart pracy, ilustracji, kart z literami, cyframi. Mają one zachęcać i motywować dzieci do aktywnej, samodzielnej działalności. Bo kodowanie to nic innego jak ciekawe zajęcia, to ciągłe rozwiązywanie zagadek i problemów w kreatywny sposób.

          Opis innowacji:

          Wstęp

          Zabawy z kodowaniem” jest odpowiedzią na konieczność zapewnienia kształtowania 

          u uczniów postaw kreatywności poprzez stosowanie w procesie kształcenia innowacyjnych rozwiązań programowych i metodycznych.

          Główne założenia pracy na zajęciach:

          • wykorzystanie niestandardowych metod i pomocy dydaktycznych,
          • zapoznanie z ideą kodowania rozwijającego logiczne myślenie i będącego wstępem do programowania.



           

          Cel główny: Podniesienie atrakcyjności procesu nauczania.

          Cele szczegółowe:

          • rozwijanie umiejętności analizowania danych, porównywania, uogólniania,
          • rozbudzenie wiary ucznia we własne możliwości,
          • stwarzanie warunków do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju,
          • wyzwalanie pozytywnych emocji na rozwinięcie zainteresowania światem kodowania,
          • stymulowanie rozwoju aktywności dzieci poprzez stosowanie różnorodnych ćwiczeń i zabaw prowadzących do nabycia umiejętności kodowania,
          • kształtowanie odporności emocjonalnej i zdolności do wysiłku intelektualnego,
          • kształtowanie wyobraźni matematycznej i językowej,
          • wyrabianie umiejętności pracy zespołowej,
          • wpieranie uczniów w rozwijaniu uzdolnień oraz wspomaganie tych, którzy rozwijają się wolniej lub nieharmonijnie.

          Metody i formy:

          Uczeń na początkowym etapie edukacji szkolnej zdobywa wiadomości i umiejętności podczas działań własnych. W pracy z uczniem należy zatem dobrać takie metody i formy, które będą wyzwalać inicjatywę uczniów i rozwijać ją wszechstronnie.

          Metody:

          • oglądowe
          • czynne
          • słowne
          • aktywizujące

          Istotnym warunkiem nauczania rozwijającego ucznia jest odpowiedni dobór form organizacyjnych, które z jednej strony powinny odpowiadać usposobieniu i potrzebom ucznia, z drugiej służyć skutecznej realizacji zadań.

           

          Formy

          • praca z całą grupą
          • praca zespołowa
          • praca w parach
          • praca indywidualna

          Przewidywane osiągnięcia (korzyści wdrożenia programu):

          Nauczyciel:

          • podnosi jakość własnego warsztatu pracy,
          • poszukuje metod wspierających uczniów w rozwoju uzdolnień oraz tych uczniów, którzy rozwijają się wolniej,
          • stymuluje rozwój aktywności uczniów poprzez stosowanie różnorodnych ćwiczeń i zabaw prowadzących do nabycia umiejętności kodowania,
          • świadome planowanie i organizowanie procesu dydaktyczno – wychowawczego.

          Uczeń:

          • nabywa umiejętności do samodzielnego zdobywania wiedzy,
          • nabiera odporności emocjonalnej i zdolności do wysiłku intelektualnego,
          • osiąga lepsze wyniki w nauce,
          • wzrost kreatywności i samodzielności,
          • rozwój umiejętności twórczego i logicznego myślenia i wnioskowania,
          • umiejętność współpracy w grupie,
          • rozwój w zakresie liczenia i czytania,
          • utrwalenie orientacji w kierunkach,
          • opanowanie analizy i syntezy literowej,
          • wzrost samooceny.

          Szkoła:

          • poprawa jakości pracy szkoły,
          • wzbogacenie oferty edukacyjnej,
          • indywidualizacja nauczania.

           

          Rodzice:

          • rozwój kreatywności dziecka,
          • wzrost świadomości intelektualnej dziecka.

          Tematyka zajęć: Zagadnienia zostały opracowane w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego dla początkowego etapu edukacyjnego.

          • Pokoloruj zgodnie z rymowanką,
          • Dyktando graficzne,
          • Jesienny liść
          • Kodowanie na płaskich powierzchniach np. na podłodze, szablonach, kocu, dywanie
          • Kodowanie wymiarowe (przestrzenne),
          • Kodowanie z chusta animacyjną,
          • Zgadnij co to?
          • Budujemy bliźniaczą wieżę z klocków,
          • Podążanie po linii,
          • Zakodowany miś,
          • Bajkowa postać zakodowana,
          • Mikołajki,
          • Narysuj co czujesz,
          • Statki,
          • Kółko i krzyżyk,
          • Sekwencje,
          • Kodowanie tras,
          • Zakodowany tulipan,
          • Bezpieczne wakacje.

          Ewaluacja:

          W celu uzyskania informacji zwrotnej nauczyciele przeprowadzą:

          • analizę aktywności uczniów podczas zajęć,
          • rozmowy indywidualne i grupowe z uczniami,
          • rozmowy z rodzicami.

              Szczegółowa analiza aktywności uczniów, przeprowadzonych rozmów oraz wyników klasyfikacji pozwoli ocenić stopień realizacji zamierzonych celów. Działania te pomogą wyciągnąć wnioski, zaplanować pracę i ewentualnie zmodyfikować metody pracy. Podjęta zostanie także decyzja o ewentualnej kontynuacji innowacji w tej grupie. Wszystkie wyniki

          i uwagi zostaną opracowane w sprawozdaniu oraz udostępnione dyrektorowi szkoły.

          Spodziewane efekty:

          1. Rozwój umiejętności kodowania,

          2. Zaangażowanie uczniów w samodzielne podejmowanie działań,

          3. Podniesienie jakości nauczania i umiejętności uczniów.

          Podsumowanie: Niniejsza innowacja ma na celu zaprezentowanie korzyści płynących

          z technik kodowania i ich wpływu na wszechstronny rozwój uczniów. Umiejętności dzieci 

          w zakresie wzmocnienia kompetencji matematycznych oraz rozwój spostrzegawczości, wyobraźni, kojarzenia i logicznego myślenia. Chcę zaszczepić w dzieciach nowe umiejętności dotyczące kodowania a w późniejszym czasie programowania nie tyle na komputerze, co bez jego użycia. Wierzę, że dzięki innowacji będę mogła ukształtować przyszłego, błyskotliwego ucznia.

           

           

           

           

           

          5. INNOWACJA

          „Tabliczka mnożenia- królową liczenia

          Innowacja pedagogiczna o charakterze metodycznym z zakresu edukacji matematycznej realizowana

          w Szkole Podstawowej Nr 1 im. B. Prusa w Górze

           w roku szkolnym 2022/2023

          i 2023/2024

           

           

          „Nie przejmuj się, jeżeli masz problemy z matematyką. Zapewniam Cię, że ja mam jeszcze większe.”

           

           

          Albert Einstein

           
          1. Autorzy innowacji – mgr Agnieszka Niedźwiedzka, mgr Aneta Hanusiak.
          2. Wdrażający innowację – mgr Agnieszka Niedźwiedzka, mgr Aneta Hanusiak- nauczyciele matematyki.
          3. Miejsce realizacji - Szkoła Podstawowa Nr 1 im. B. Prusa w Górze.
          4. Zakres innowacji – uczniowie klas IV- VIII.
          5. Data rozpoczęcia i przewidywany czas na realizację programu
              1. - 31.05.2024.

           

          1. Wstęp.

           

          Matematyka od wieków nazywana jest „Królową nauk”. Wiedza i umiejętności matematyczne pełnią w życiu codziennym bardzo istotna rolę.  Matematyka to dziedzina wiedzy, której znaczenie wciąż rośnie. Użyteczność matematyki nabiera coraz większego znaczenia. Dzisiaj w  „cyfrowym’’ świecie jej wpływ na wszystkie dziedziny życia jest widoczny gołym okiem. Umiejętności zdobywane na lekcjach matematyki umożliwiają coraz to lepsze zrozumienie otaczających nas zjawisk, właściwą interpretację docierających do nas informacji.

          Nie ma możliwości uczenia się jej bez napotykania na trudności, bez poznania jej podstaw, bez konieczności podejmowania wysiłku, poszukiwania dróg rozwiązań. Rozwijanie sprawności umysłowych, posługiwanie się wiedzą w praktyce, rozwiązywanie problemów w sposób twórczy lub odtwórczy stanowi istotę przedmiotu, jakim jest matematyka.

          Innowacja matematyczna ma na celu aktywizację uczniów oraz pomoc w przełamaniu ich wewnętrznych oporów, jak również podniesienia sprawnośći rachunkowej uczniów poczynając od znajomości tabliczki mnożenia.

          Rolą nauczyciela jest tak poprowadzić dziecko w jego drodze do samodoskonalenia i samorealizacji, aby proponowane metody były efektywne i motywowały do dalszego wysiłku, dlatego aktywizację matematyczną uczniów pragniemy osiągnąć poprzez stosowanie odpowiednich metod,  zabaw i konkursów matematycznych, pamiętając o doborze stosownym do wieku ucznia, posiadanej przez niego wiedzy, zaawansowania w rozwiązywaniu problemów matematycznych.

          Współczesny świat wymaga od pedagogów kreowania ludzi twórczych, zdolnych do szybkiego podejmowania decyzji, umiejących współpracować w zespole i wykorzystujących zbiorowe doświadczenie w dochodzeniu do celu. Taki typ kształcenia pozwala na poszukiwanie metod otwartych, ćwiczących wytrwałość w poszukiwaniu dróg dochodzenia do rozwiązania problemu.

           

          Celem projektu jest kształcenie umysłu, rozwijanie i umacnianie zamiłowania do prawdy, obiektywizmu i dostrzeganie piękna matematyki. Dziecko, które polubi matematykę

          i jej zasady rozwiązywania problemów, nie będzie bezbronne we współczesnym świecie.

          Wdrożenie innowacji z zakresu matematyki ma służyć rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, aktywności matematycznej uczniów oraz ich zaangażowaniu w proces dydaktyczny. Zamierzam rozwijać zdolności uczniów do skupienia uwagi, koncentracji, wysiłku, woli doprowadzenia do końca podjętego działania. Obliczenia matematyczne rozwijają dodatkowo umiejętności wypowiadania, czytania i pisania. Rozwiązywanie zadań uczy matematycznej dociekliwości, precyzji, dostrzegania zasad i analogii, ale i ostrożności przed zbyt pochopnym rozwiązywaniem.

          Chciałabym, aby dzięki tej innowacji uczniowie zauważyli potrzebę nauki matematyki           i stwierdzili, że matematyka nie jest trudna i nudna, lecz może być ciekawym doświadczeniem.

           

          1. Cel główny innowacji:
          • doskonalenie aktywnego posługiwania się tabliczka mnożenia;
          • wyposażenie uczniów w umiejętność wykorzystywania wiedzy matematycznej w praktyce.
          1. Cele szczegółowe innowacji :
              • rozbudzanie ciekawości  matematycznej,
              • rozwijanie umiejętności logicznego myślenia,
              • rozwijanie aktywności sprawnego liczenia w tym posługiwania się tabliczką mnożenia,
              • kształtowanie takich cech jak: wytrwałość, systematyczność, dokładność, inicjatywa, samodzielność,
              • wzmacnianie odporności emocjonalnej w sytuacjach trudnych, wymagających wysiłku umysłowego,
              • zdobywanie umiejętności współpracy z rówieśnikami,
              • rozwijanie samodzielności w poszukiwaniu i zdobywaniu informacji,
              • zachęcenie rodziców do współpracy i pomagania dzieciom,

           

          • przygotowanie uczniów do wykorzystania matematyki w życiu codziennym,
          • przygotowanie uczniów do konkursów matematycznych.

           

           

          1. Harmonogram działań

          lp

          Działania podejmowane

          Termin

          1.

          Opracowanie planu działań i dokumentacji potrzebnej do przeprowadzenia innowacji.

          luty 2023

          2.

          Nawiązanie współpracy z uczestnikami i partnerami projektu.

          luty 2023

          3.

          Zatwierdzenie przez Radę Pedagogiczna programu „Tabliczka mnożenia – królowa liczenia”.

          marzec 2023

          4.

          Zorganizowanie akcji mających na celu zebranie funduszy na wykonanie naklejek na schody z tabliczką mnożenia – włączenie rodziców uczniów klasy 4b i 8e w pomoc w zebraniu funduszy na realizację projektu poprzez organizację i sprzedaż zapiekanek, gofrów, naleśników itp.

          marzec 2023

          5.

          Wykorzystanie sprzętu gospodarstwa domowego zakupionego w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” do zorganizowania akcji pieczenia gofrów, naleśników itp. w celu pozyskania środków na realizację zamierzeń.

          marzec 2023

          6.

          Przygotowanie tablicy informacyjnej dotyczącej realizowanego projektu (gablota na korytarzu).

          marzec 2023

          7.

          Oklejenie podstopnic schodów w budynku szkoły przy ul. Szkolnej 2 (tabliczka mnożenia).

          marzec 2023

          8.

          Przygotowanie i ogłoszenie konkursu plastycznego odnoszącego się do najbliższego Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

          kwiecień 2023

          9.

          Przygotowanie regulaminów konkursów i gotowych arkuszy konkursowych.

          maj 2023

          10.

          Zorganizowanie i przeprowadzenie dodatkowych zajęć matematycznych w formie wolontariatu „ Znam tabliczkę mnożenia i się nią posługuję”.

          czerwiec 2023

          wrzesień 2023

          11.

          Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego.

          czerwiec 2023

          12.

          Przeprowadzenie konkursów na poziomach klas- wyłonienie mistrzów tabliczki mnożenia.

          wrzesień 2023

          13.

          Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia- „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”:

          -  egzamin dla rodziców przeprowadzony przez mistrzów tabliczki mnożenia.

          6 października 2023

          14.

          Zorganizowanie konkursu na gry planszowe związane z tabliczka mnożenia.

          listopad/grudzień 2023

          15.

          Zorganizowanie zajęć kulinarno –matematycznych „Przeliczam i jem zdrowo- matematyka w kuchni”.

          styczeń/luty 2024

          16.

          Ewaluacja projektu.

          maj 2024

           

           

           

          1. Metody i formy realizacji i procedury osiągania celów :

          Podstawowymi formami organizacyjnymi w realizacji programu jest działalność zespołowa i indywidualna.

          Metody stosowane w trakcie realizacji programu to głównie metody aktywizujące:

          Burza mózgów – rozwiązywanie problemów w twórczy sposób, rozwijanie sprawności umysłowych.

          Eksperyment – stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce, rozwijanie osobistych zainteresowań.

          Rozmowa dydaktyczna – stawianie szeregu pytań pobudzających do odkrycia wiedzy, czy jej uporządkowania.

           

          Formy pracy stosowane w trakcie realizacji programu to głównie:

          1. praca w grupach,
          2. konkurs,
          3. praca indywidualna,
          4. projekt,
          5. konkurs zadaniowy,
          6. konsultacje.

           

           

          Oczekiwane rezultaty:

          Poprzez zorganizowaną i systematyczną pracę uczeń:

          • zna tabliczkę mnożenia i biegle posługuje się nią,
          • pogłębia, utrwala i rozszerza wiadomości i umiejętności zdobyte na lekcjach,
          • zaspokaja zainteresowania i kształtuje pozytywną motywację do nauki przedmiotów ścisłych,
          • umacnia się w poczuciu własnej wartości i jest bardziej odporny psychicznie na ewentualne porażki,
          • uczeń nieśmiały przełamuje strach przed aktywnym uczestnictwem w lekcjach.

           

           

           
          1. Ewaluacja programu :

           

          Ewaluacja działań innowacyjnych prowadzona będzie przez cały okres trwania programu.

          Dokonana zostanie poprzez:

          - przeprowadzenie ankiet ewaluacyjnych dla uczniów;

          - naturalną formą ewaluacji będzie poziom zadowolenia dzieci z własnych dokonań i umiejętności rozwiązywania problemów matematycznych.

           

           

           

          BIBLIOGRAFIA:

           

          1. Program nauczania: Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki w szkole podstawowej M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech
          2. A. Żurek, P. Jędrzejewicz – Zbiór zadań dla kółek matematycznych w szkole podstawowej, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.