• Regulamin - telefony i inne urządz.

        •  Wprowadzony zarządzeniem dyrektora szkoły
          nr 27/2019 r. z dnia 21.11.2019 r.

          Regulamin korzystania
          z telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych
          na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. B. Prusa w Górze

          Podstawa prawna:

          1. Art.99 pkt.4 ustawy  z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017r. poz.59).
          2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej  z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. 2001 nr 61 poz. 624 z późn. zmianami).
          3. Statut Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze.
          1. Wychowawcy informują uczniów na początku roku szkolnego o warunkach korzystania                z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych podczas pobytu w szkole.
          2. Na terenie szkoły obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych, smartwatchów oraz innych urządzeń elektronicznych, służących do rejestracji dźwięku
            i obrazu podczas wszystkich zajęć lekcyjnych i zajęć pozalekcyjnych oraz w czasie przerw międzylekcyjnych.
          3. Przez „używanie” należy rozumieć:
          1. rozmawianie przez telefon komórkowy i smartwatch;
          2. redagowanie lub wysyłanie wiadomości typu SMS, MMS lub podobnych;
          3. fotografowanie, filmowanie, nagrywanie, słuchanie;
          4. transmisję danych;
          5. odtwarzanie muzyki, filmów, plików;
          6. korzystanie z gier na urządzeniach elektronicznych.
          1. Dopuszcza się możliwość korzystania z telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych podczas wycieczek szkolnych za zgodą rodziców, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za sprzęt. Warunki korzystania ze sprzętu ustala się z opiekunem grupy podczas wycieczki.
          2. Uczeń może korzystać z telefonu komórkowego na zajęciach oraz w czasie realizacji projektów realizowanych w szkole w celach edukacyjnych wyłącznie za zgodą nauczyciela.
          3. Każdy uczeń ma prawo korzystania w uzasadnionych przypadkach z telefonu stacjonarnego w sekretariacie szkoły. Pracownik administracji w sekretariacie ma obowiązek przekazania uczniowi informacji telefonicznej od rodzica czy prawnego opiekuna.
          4. Każdy uczeń ma prawo do skorzystania w uzasadnionych przypadkach z telefonu komórkowego lub smartwatcha w celu kontaktu z rodzicem/prawnym opiekunem podczas przerwy, po wcześniejszym poinformowaniu nauczyciela dyżurującego.
          5. Uczeń przynosi do szkoły telefon komórkowy lub inne urządzenia elektroniczne na odpowiedzialność swoją, rodziców lub opiekunów prawnych.
          6. Wyłączony telefon komórkowy oraz inny sprzęt elektroniczny powinny znajdować się w torbie szkolnej (dotyczy również słuchawek) w sposób zabezpieczający przed wypadnięciem.
          7. Obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych do sal, w których odbywają się egzaminy zewnętrzne a także egzaminy próbne (zgodnie z procedurami przeprowadzania egzaminów).
          8. W przypadku innych urządzeń elektronicznych obowiązuje całkowity zakaz przynoszenia ich do szkoły. Przedmioty te nie stanowią obowiązkowego wyposażenia ucznia.
          9. Każde nieregulaminowe użycie telefonu lub innego urządzenia elektronicznego przez ucznia nauczyciel odnotowuje w dzienniku elektronicznym – uwaga negatywna               (-10 do - 15 pkt.)
          10. W przypadku nieprzestrzegania przez ucznia powyższych procedur ma on obowiązek oddać telefon lub inne urządzenie elektroniczne za pośrednictwem nauczyciela do depozytu w sekretariacie szkoły do końca zajęć w danym dniu w szkole, po uprzednim jego wyłączeniu. Fakt ten jest odnotowywany w rejestrze depozytów znajdującym się w sekretariacie szkoły. Uczeń odbiera ww. przedmioty po zakończeniu zajęć.
          11.  W przypadku trzykrotnego złamania regulaminu wychowawca klasy udziela uczniowi upomnienia i informuje rodziców lub prawnych opiekunów.
          12. W przypadku  notorycznego nieprzestrzegania przez ucznia regulaminu wychowawca przekazuje informacje dyrektorowi szkoły oraz udziela uczniowi nagany wychowawcy klasy i zawiadamia o tym fakcie rodziców lub prawnych opiekunów. Uczeń ma zakaz przynoszenia telefonu lub innych urządzeń do szkoły, a rodzice mogą się z nim kontaktować przez sekretariat szkoły.  W tym przypadku uczeń ma obniżoną ocenę z zachowania o jeden  stopień.
          13. Kolejny przypadek łamania ustalonych zasad powoduje udzielenie nagany dyrektora szkoły oraz może skutkować obniżeniem oceny z zachowania do nagannej.
          14. Naganę dyrektora szkoły oraz naganną ocenę z zachowania otrzymuje uczeń, który nagrywa zajęcia szkolne lub inne zdarzenia na terenie szkoły bądź wykonuje zdjęcia bez zgody nauczyciela.
          15. Wszelkie objawy permanentnego łamania zasad współżycia społecznego  w szkole mogą być traktowane jako przejaw demoralizacji i skutkować skierowaniem sprawy do Sądu Rejonowego w Głogowie.
          16. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie, zagubienie oraz kradzież sprzętu należącego do ucznia.
          17. Postanowienia końcowe.
          1. Nikt z pracowników szkoły nie może włączać odebranego uczniowi telefonu, używać ani wykonywać na nim żadnych operacji.
          2. Jeżeli telefon dzwoni, tylko uczeń może go wyłączyć.
          3. Nie wolno także przeglądać zawartości telefonu, nawet jeśli jest uzasadnione podejrzenie, że uczeń dokonał nagrania lub zrobił zdjęcie. W takiej sytuacji należy wezwać rodzica (opiekuna) i w jego obecności poprosić ucznia o pokazanie treści i ich usunięcie.
          4. Jeżeli istnieje podejrzenie, że na telefonie znajdują się treści mogące w jakikolwiek sposób stwarzać zagrożenie dla innych uczniów czy pracowników lub noszące znamiona świadczące o popełnionym przestępstwie, wówczas szkoła nawiązuje kontakt z policją i w obecności ucznia i jego rodziców (opiekunów) przekazuje telefon funkcjonariuszowi, który podejmuje czynności zgodne z policyjnymi procedurami.