• SUKCESY UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W KONKURSACH MIĘDZYNARODOWYCH

  To już kolejny ogromny sukces uczniów  naszej szkoły w Konkursie  Międzynarodowym. w roku 2014/2015. Dla przypomnienia laureatem Konkursu Międzynarodowego „Bajka i legenda  świata w życie  nam się wplata”   został   Szymon Guziołek uczeń kl. II c - opiekun p. Elżbieta  Janasik.

   

    Do II edycji  Międzynarodowego Konkursu „ Moja  Gwiazdka  dla  Mikołaja  czyli moja gwiazdka  miłości” zakwalifikowało się  621 prac  z kilkunastu państw świata w tym 38 prac uczniów z naszej szkoły.

   Organizatorem obu konkursów była  pani Jadwiga Wierzbicka właścicielka  portalu o  nazwie „Bardzo Prywatny Portal Ludzi Ciekawych”.

  Pracami koordynatora zajmowała się  p. Elżbieta Smarek

   Jury w  składzie:

  Przewodnicząca – Anna Ciupińska – dolnośląskie

  w skład komisji weszli :

  Teresa Koziatek -śląskie

  Jolanta Kwiatkowska – mazowieckie

  Elżbieta Łuczak- Zapaśnik – łódzkie

  Jolanta Mach – podkarpackie

  Yvette Poplawski – Belgia

  Jadwiga Wierzbicka – mazowieckie

   wyłoniło  Laureatów  tego  konkursu.

  Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: Kategoria – A- prace plastyczne i Kategoria B- prace literackie.

  Wśród laureatów  tego konkursu znaleźli się nasi uczniowie:

   Byli to:

   Kat. A- OLIWIA KĘDZIERSKA   - III miejsce - kl. II b – opiekun pani Maria Ruman

  Wyróżniono  prace  następujących  uczniów:

  Kat. A - MARCJANNA JARÓŻEK  - KL. V d – opiekun p. Elżbieta Sarek

  Kat. B - BARTOSZ  MICHALEWICZ – KL.II b – opiekun p. Maria Ruman

  Kat. A - HANNA WALCZAK -  KL. I e – opiekun. p. Agnieszka Chawchunowicz Rudzińska

  Cieszymy się sukcesami naszych uczniów, bo jest to nasz wspólny sukces: nauczycieli oraz rodziców.  Wszyscy oni dbają o rozwój zdolności  dzieci i młodzieży.

   

    

    

 • Wizyta w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej

  W drugi majowy czwartek uczniowie klasy IIc z wielkimi emocjami  wybrali się na wycieczkę do siedziby Straży Pożarnej w Górze. Na miejscu serdecznie powitał nas Pan M. Liśkiewicz. Od niego dowiedzieliśmy się jak wyglądał i jak działał dawny drewniany wóz strażacki. Następnie odwiedziliśmy dyżurkę i poznaliśmy znajdujące się tam urządzenia do łączności z miejscem pożaru czy wypadku. Potem, pod okiem dowódcy zmiany, przeszliśmy do garażu, gdzie mieliśmy możliwość zaznajomienia się z wyposażeniem specjalistycznego wozu i podstawowym sprzętem gaśniczym oraz z ubiorem strażackim. Każdy mógł wejść do wozu i poczuć się choć przez chwilę małym strażakiem. Nasze emocje ugasili strażacy polewając nas delikatną kurtyną wodną.
  Na koniec  wizyty, na ręce Komendanta Straży, Pana  Arkadiusza Szupera, przedstawiciele klasy złożyli życzenia z okazji Dnia Strażaka oraz wręczyli pamiątkową kartkę i wiązankę kwiatów.

              

 • Wiosenny piknik

  Wiosenny piknik

   

  Pogoda sprzyja wyjazdom na łono natury dlatego mogliśmy wyjechać do lasu na doroczny piknik wiosenny. Wyjazd zorganizowała świetlica szkolna, a przede wszystkim nauczyciele p. Alicja Podwińska, Krystyna Kasperska i Elżbieta Kacykowska. W wiosennej imprezie wzięły udział klasy pierwsze, wychowankowie Świetlicy Spełnione Marzenia prowadzonej w naszej szkole, wychowawcy i rodzice. W trakcie pikniku oprócz wycieczek dydaktycznych na terenie lasu p. Jolanta Szlachciak zorganizowała zajęcia pierwszej pomocy przedmedycznej, w trakcie której utrwalano zasady postępowania w czasie pomocy poszkodowanym w wypadku. Dzięki takim zajęciom dzieci oswajają się z trudną sytuacją jaką jest wypadek i jak należy wtedy reagować. Po wszystkich zajęciach, zabawach, grach sportowych nadszedł czas wiosennego pieczenia kiełbasek, które smakowały jak nigdy. Na zakończenie posprzątaliśmy cały teren aby natura nie ucierpiała z powodu naszych zabaw. Wyprawa udała się wyśmienicie. 

                                            

 • Przeszliśmy pierwszy etap ogólnopolskiego konkursu RUR

  Przeszliśmy pierwszy etap ogólnopolskiego konkursu RUR

  Ratujemy i Uczymy Ratować

   

  Do Fundacji WOŚP wysłaliśmy sprawozdanie z realizacji w naszej szkole programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” (scenariusze zajęć, zdjęcia z przeprowadzonych lekcji oraz raport z udziału w akcji „Bijemy rekord resuscytacji”), którego koordynatorkami są Jolanta Szlachciak i Alicja Hajczewska. Komisja Konkursowa składająca się z przedstawicieli Ogólnopolskiego Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” oraz pracowników Fundacji WOŚP wyróżniła 17 prac konkursowych – Naszą też. 

  Zakwalifikowane do półfinału sprawozdania napłynęły z następujących szkół:

   

   

  Przeszliśmy do półfinału, który polegać będzie na: nagraniu filmiku z nauki pierwszej pomocy (instruktażu dokonują dzieci) dla lokalnej społeczności (władz samorządowych, rodziców, lokalnej społeczności). 

  Więc zabieramy się do dalszej pracy :) 

   

 • Spotkanie z teatrem

  13 maja klasy piąte obejrzały w Domu Kultury spektakl pt. ,,Córeczka Tatusia" - ,,komedię w konwencji groteski z tańcem i śpiewem popularnych, współczesnych parodii piosenek" w reżyserii pani Barbary Podwińskiej - Bućkowskiej. Młodzież gimnazjalna udowodniła, że posiada talent wokalno-aktorski, a zgromadzona na sali widowiskowej publiczność gromkimi brawami nagrodziła efekt ich pracy.

 • ,,Niosę pomoc" - udział w kampanii Polskiej Akcji Humanitarnej

   

  Kampania Edukacyjna Niosę Pomoc

   

  12 maja 2015 r. w naszej szkole ruszyła akcja w ramach kampanii edukacyjnej Niosę Pomoc. Jest to jedna z kilku kampanii, którą propaguje Polska Akcja Humanitarna. Nasza szkolna społeczność pragnie solidaryzować się z ofiarami konfliktu w Syrii oraz trzęsienia ziemi w Nepalu. Trwający od marca 2011 roku konflikt w Syrii spowodował śmierć tysięcy dzieci, a wiele tych, które żyją naznaczył psychicznie. Mali Syryjczycy są mordowani, torturowani i używani jako żywe tarcze na skalę niespotykaną na innych wojnach - alarmuje ONZ.

    

  Jesteśmy głosem dzieci – relacja 16-letniej Hali na temat konfliktu w Syrii  

  „W szkole brakuje pełnego wyposażenia, ale uczęszczanie do niej daje nam nadzieję i dodaje wiary, że pewnego dnia wrócimy do domu, aby normalnie żyć” mówi Hala.    

  Hala jest bardzo wdzięczna za wszelką pomoc, jaką uchodźcy otrzymują w obozie, ale chciałaby jak najszybciej wrócić do domu. Dziewczynka bardzo martwi się o przyjaciół i rodzinę, która została w Syrii. Ze łzami w oczach wyznaje: 

  „Tym, którzy nie umrą z powodu walk, grozi śmierć z głodu czy zamarznięcie. Zwracam się do całej społeczności międzynarodowej o pomoc. Syryjczycy bardzo jej potrzebują. Prosimy, okażcie nam zainteresowanie. 

  Gdy zagrożone jest życie dziecka, musimy działać natychmiast.  

  Nie należy być obojętnym wobec cierpienia innych. Ludzkie nieszczęście zawsze powinno się spotkać z odpowiedzią. Skuteczne pomaganie wymaga jednak wiedzy. Inicjatywa podjęta przez naszą szkołę polega na sprzedaży żółtych bransoletek, z których dochód zostanie przeznaczony dla potrzebujących. Koordynatorem akcji jest pani Helena Radoszko, przy współpracy z paniami: A. Płuchowską, J. Ludkowską i D. Szostek.

  Nie bądź obojętny noś bransoletkę !

      

        

   

 • Wyniki etapu szkolnego konkursu: "Zioła - rośliny łąkowe"

  Wyniki etapu szkolnego

  Międzynarodowego konkursu: "Zioła - rośliny łąkowe"

   

  Lp.

  Nazwisko i imię ucznia

   

  Klasa

  Miejsce

   

  Imię i nazwisko nauczyciela uczącego

  1.       

  Ziubroniewicz Oliwia

  VI a

  I  miejsce

  Justyna Waścińska

  2.       

  Jaróżek Marcjanna

  V d

  I miejsce

  Justyna Waścińska

  3.       

  Juźwiak Katarzyna

  V d

  II miejsce

  Justyna Waścińska

  4.       

  Zieliński Bartosz

  V d

  III miejsce

  Justyna Waścińska

  5.       

  Skwarek Kacper

  V b

  III miejsce

  Justyna Waścińska

   

  Prace, które zajęły I miejsce zostały zakwalifikowane do etapu międzynarodowego konkursu „Zioła – rośliny łąkowe” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 94 im. I Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 • Podręczniki do klas I - VI na rok szk. 2015/2016

  13.05.2015

  W zakładce UCZNIOWIE dodana została podstrona PODRĘCZNIKI NA 2015/2016, w której znajdują się zestawy podręczników dla klas I - VI na rok szkolny 2015/2016.

 • Stypendium szkolne

  Informujemy, że w księgowości szkoły można odbierać decyzje o przyznanych stypendiach szkolnych za okres styczeń - czerwiec.

  Do 15 maja 2015 r. należy dostarczyć faktury.

 • Pomagamy czworonożnym przyjaciołom

   

  Pomagamy czworonożnym przyjaciołom

   

  Inspektor ds. ochrony zwierząt pani Mariola Niżałowska prowadząca Górowski Wolontariat dla Zwierząt Mondo Cane – sekcja Góra zwróciła się do Dyrekcji naszej szkoły z prośbą o pozwolenie na organizację na terenie szkoły zbiórki rzeczy dla podopiecznych Górowskiego Wolontariatu dla zwierząt Mondo Cane. W tradycji naszej szkoły jest  szeroko pojmowane pomaganie zwierzętom. Jesienią organizujemy zbiórkę kasztanów i żołędzi dla leśnych zwierząt, jak również co roku organizowaliśmy zbiórkę dla bezdomnych zwierząt z okolicznych schronisk. W tym roku bardzo chcieliśmy pomóc lokalnej sekcji, która wiele dobrego czyni dla porzuconych zwierząt. Zbiórka znów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, ich rodziców, dziadków, wychowawców zebraliśmy mnóstwo karmy, smakołyków, smyczy, misek, zabawek itp. Opiekunowie z Górowskiego Wolontariatu odbierając dary nie kryli wzruszenia i wdzięczności za pomoc. Działalność sekcji można śledzić pod adresem https://www.facebook.com/GW Mondo Cane

  Bardzo dziękujemy za pomoc opiekunom Małego Samorządu Uczniowskiego oraz p. Dorocie Szostek – opiekunce SU w naszej szkole za zorganizowanie tej wspaniałej akcji!

              Helena Radoszko

              

 • XIII Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas III – etap szkolny

  XIII Powiatowy Konkurs Matematyczny 

  dla klas III – etap szkolny

   

  28 kwietnia 2015 r. w naszej szkole uczniowie klas trzecich przystąpili do pierwszego etapu

  XIII Powiatowego Konkursu Matematycznego dla klas III. W tym dniu w budynku szkoły przy ul. Piastów 29 uczniów zmagało się z zadaniami królowej nauk – matematyki.

   

  Do etapu powiatowego zakwalifikowali się uczniowie z największą liczbą punktów z klas:

  III a  -  opiekun p. Anna Krysiak

           Tymoteusz Matysiak – 30 pkt.

           Cezary Hajczewski -  29 pkt.

  III b   - opiekun p. Alicja Hajczewska

          Kornelia Narolska – 30 pkt.

           Julia Domaszewska – 29 pkt.

           Horodyski Michał – 29 pkt.

  III c   - opiekun p. Lidia Nowak

           Dawid Perzyński

  Gratulujemy zwycięzcom szkolnego etapu i życzymy dalszych sukcesów!!! 

                    

 • ,,JEDZ ZDROWO I KOLOROWO”

  ,,JEDZ  ZDROWO I KOLOROWO”

  Pod takim hasłem zaczął się dzień w klasie Ia i Ib, które postanowiły w ramach edukacji zdrowotnej wykonać smaczne, zdrowe i pożywne posiłki.

   Pod kierunkiem Pani Joli Szlachciak uczniowie z klasy Ia najpierw wybrali się na wycieczkę na targowisko, aby kupić potrzebne produkty, a następnie na zajęciach wykonali odżywcze kanapki z nowalijek zakupionych wcześniej. Kolejnym punktem dnia była oczywiście degustacja drugiego śniadania, własnoręcznie przygotowanego przez sześciolatków.

                                

  Klasa Ib umiejętność wykonywania kanapek zaliczyła w lutym więc w kwietniu wspólnie z wychowawczynią Panią Urszulą  Szawaryn  zajęła się wykonaniem sałatki jarzynowej. Rodzice pomogli przygotować potrzebne produkty więc dzieci z ochotą przystąpiły do precyzyjnego krojenia produktów na sałatkę. Okazało się, że wszyscy świetnie poradzili sobie z kulinarnym zadaniem, a oceny dania dokonali rodzice i nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, którzy oprócz dzieci degustowali sałatkę.

                       

  Klasa Ib w swoim klasowym ogródku wytrwale hodowała szczypiorek, a jak podrósł to dodała go do swoich kanapek. Kolejne zdrowe i pyszne śniadanie w klasie.

           

 • 224 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja

  30 kwietnia 2015 r. klasy: IV b oraz VI b, przygotowane przez panie: Martę Tadlę, Jolantę Ludkowską i pana Grzegorza Chomicza, zaprosiły nas na uroczystą akademię związaną z 224 Rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie wprowadzili patriotyczny nastrój prezentując związane z tym świętem pieśni oraz scenkę historyczną, dzięki której poznaliśmy najważniejsze ustalenia pierwszej w Europie a drugiej na świecie ustawy zasadniczej.

  3 maja 1791 r. w efekcie prac stronnictwa patriotycznego: H. Kołłątaja, S. Staszica, I. Potockiego, oraz S. Małachowskiego sejm zreformował państwo oraz uchwalił pierwszą polską ustawę zasadniczą. W myśl nowej ustawy Polska stawała się monarchią dziedziczną, a główna władza wykonawcza należała do Straży Praw złożonej z króla, prymasa i pięciu ministrów. Najwyższa władza ustawodawcza należała do sejmu o dwuletniej kadencji. Zniesiono liberum veto, wprowadzono głosowanie większością. Dokonano też ostatecznej unifikacji państwowej Polski z Litwą, wprowadzając wspólny rząd, skarb i wojsko. Podstawowym sukcesem było jednak to, że sami Polacy zdobyli się na przezwyciężenie anarchii i powstrzymanie rozkładu państwa. Ustawodawstwo lat 1788 - 1792 dowiodło, że większość społeczności szlacheckiej troszczyła się o całość i siłę Rzeczpospolitej. Ustawodawstwo sejmu pomyślnie rozpoczynało wielkie dzieło naprawy.

 • Wyniki konkursu "Nie pal przy mnie, proszę"

  Wyniki szkolnego etapu konkursu plastycznego "Nie pal przy mnie, proszę"

   

  Klasy I

  I miejsce

  Zofia Buczyńska I C

  Jan Kalecki I E

  Jan Lewandowski I A

   

  II miejsce

  Natalia Błyga I C

  Karina Alberska I D

  Maja Pypeć I A

   

  III miejsce

  Piotr Gutewicz I C

  Amelia Lis I D

  Wiktoria Korthals I A

   

  Klasy II

  I miejsce

  Martyna Turowska II C

  Jakub Zbroiński II A

  Jakub Cielon II C

   

  II miejsce

  Fabian Lejczak II A

  Judyta Gajewska II C

   

  III miejsce

  Oliwia Otto II C

   

  Klasy III

  I miejsce

  Zuzanna Mycyk III A

  Antoni Gąsiecki III A

  Nikola Wawrzykoska III B

   

  II miejsce

  Karolina Stróżyk III A

  Oliwier Jóźwiak III A

   

  III miejsce

  Marta Adutis III B

  Kacper Michalski III A

 • Czas na zdrowie !

  28 kwietnia 2015 r. cała społecznośc szkolna uczestniczyła w apelu pd hasłem: ,,Czas na zdrowie". Zadanie to jest kolejnym działaniem, które podjęliśmy w celu przystąpienia do sieci szkół promujących zdrowie. Jest to dobra okazja, aby realizować założenia prozdrowotne i pogłębiać wiadomości związane z ochroną zdrowia człowieka. Uczniowie przygotowani pod kierunkiem nauczycielek przyrody: Neli Roślik i Justyny Waścińskiej w prezentacjach multimedialnych w interesujący i różnorodny sposób przekazali wiadomości o walorach zdrowotnych owoców i warzyw. Trudno nie doceniać roli jaką warzywa i owoce odgrywają w naszej diecie. Są jednym z głównych źródeł witamin i składników mineralnych, które biorą udział w procesach przemiany materii, a ich brak prowadzi do poważnych zaburzeń w organiźmie. Przeglądowi prezentacji towarzyszyła wystawa plakatów wykonanych przez uczniów na temat zdrowego stylu życia.

 • ,,MUZYKA TANIEC I ŚPIEW”

  Pod takim hasłem przewodnim  nauczycielki edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej  powiatu górowskiego przygotowały programy  artystyczne na XII POWIATOWY PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ. Na zaproszenie głównego organizatora dyrektora PCDN i PPP w Górze Pana Bernarda Bazylewicza oraz współorganizatora: dyrektora Domu Kultury w Górze - Pani Danuty Piwowarskiej-Berus na przegląd przybyli zaproszeni goście: w imieniu Burmistrz Góry  Pani Ireny Krzyszkiewicz - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Gminy w Górze Pani Izabela Baranowska, Przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury, Spotu i Promocji Rady Powiatu Górowskiego Pani Mariola Szurynowska, Wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty Kultury, Sportu  i Promocji Rady Powiatu Górowskiego Pani Teresa Frączkiewicz. Obecni także byli zaproszeni dyrektorzy szkół podstawowych i przedszkoli, rodzice i opiekunowie oraz główni bohaterowie imprezy - najmłodsze dzieci z 6 placówek oświatowych powiatu górowskiego. Celem tegorocznej imprezy było przybliżenie dzieciom wybranych utworów muzyki współczesnej i pokazanie różnorodnych możliwości ich opracowania oraz wykorzystania w programach artystycznych, a następnie  pokazania tych programów szerszej publiczności. Ważnym zadaniem było   również promowanie dziecięcej twórczości artystycznej, tanecznej, i wokalnej oraz kształtowanie wśród najmłodszych dzieci zamiłowania do tańca i śpiewu.

   Koordynatorem prac  związanych z organizacją przeglądu była  Pani Urszula Szawaryn, doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, nauczycielka naszej szkoły, a konferansjerką  Pani Jolanta Ludkowska również nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze.

  W przeglądzie, który nie ma charakteru konkursowego wzięło  udział 240 dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Naszą szkołę reprezentowały: Pani Renata Kawka z klasą IIa i Pani Maria Ruman z klasą IIb. Obie panie przedstawiły piękne programy artystyczne oparte na muzyce: z filmu ,,Piraci z Karaibów” oraz muzyce  ,,Króla Popu” Michaela Jacksona. Wystąpienia naszych uczniów przyjęte były przez publiczność z wielkim aplauzem. Mali artyści wzruszali widzów  pięknem układów choreograficznych oraz tańcem. Za swoje piękne występy otrzymali słodycze i ogromne brawa. Nauczycielki pod kierunkiem, których opracowane były  prezentacje artystyczne otrzymały z rąk dyrektora PCDN i PPPP  Pana Bernarda Bazylewicza dyplomy i podziękowania.

        

        

     

   

 • Ia z wizytą w Banku

  Dnia 15.04.2015r uczniowie klasy Ia wraz z wychowawczynią Jolantą Szlachciak wybrali się do Banku PKO w Górze. Dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda praca w banku oraz cała procedura dostarczania pieniędzy. Uczniowie zobaczyli bankomat ,,od środka” i dowiedzieli się, że oszczędności są bardzo potrzebne oraz że mogą założyć konto w banku. Dzieci zobaczyły, jak są przeliczane banknoty i monety za pomocą specjalnych urządzeń. Na końcu wycieczki wszystkie dzieci podziękowały dyrektorowi banku panu Michałowi Baworowskiemu oraz panu naczelnikowi oddziału Zbigniewowi Woźniaka za wspaniale spędzony czas i wróciły do szkoły.